eur:
404.2
usd:
354.38
bux:
92985.05
2025. április 28. hétfő Valéria
Párizs, 2017. szeptember 29.Az építmény eddigi 300 millió látogatója előtt tisztelegnek az Eiffel-torony díszkivilágításával Párizsban 2017. szeptember 28-án. A francia főváros jelképének tekintett műemlék 1889 óta fogadja az érdeklődőket. (MTI/EPA/Caroline Blumberg)
Nyitókép: MTI/EPA/Caroline Blumberg

Sztrájk a világ leghíresebb műemlékénél

Egynapos sztrájkot tartottak a párizsi Eiffel-torony dolgozói szerdán, a tervező, Gustave Eiffel halálának századik évfordulóján.

A világ egyik leglátogatottabb műemlékének dolgozói azért döntöttek a turisztikai csúcsidőben tartott sztrájk mellett, hogy felhívják a figyelmet az építmény kezelésének a hiányosságaira - tudatta közleményében a CGT szakszervezet.

"Az Eiffel torony "öreg hölgy". Százharminc éves. Egyes liftjei 1899-ben készültek. Nagyszabású karbantartási, fejújítási és műemlékvédelmi munkák folynak", de a költségeket alábecsülték" - közölte az AFP francia hírügynökség televíziós részlegével (AFPTV) Stéphane Dieu, a CGT szakszervezetnek a műemlékhez delegált vezetője.

A sztrájkoló alkalmazottak szerint a bevételeket viszont évi 7,4 millió látogatóval számolva túlbecsülték, ezt a szintet még sosem érték el.

Az Eiffel-tornyot működtető cég (SETE) közel 360 dolgozót foglalkoztat, akik a párizsi polgármesteri hivatallal kötött szerződés alapján a műemlék fenntartására és a működtetésére felügyelnek.

A SETE elnöke, Jean-Francois Martins szerint "az Eiffel torony gazdaságilag jól van". Az elnök a sztrájkot az alkalmazottak "türelmetlenségével" magyarázta, akik a torony újabb, 2030-ig szóló gazdasági modelljével kapcsolatban várnak javaslatokat a Városházától, valamint szerinte a koronavírus-világjárvány okozta bevételkimaradás miatti aggodalmuk áll a sztrájk hátterében.

Az 1889-ben a világkiállítás alkalmából felavatott Eiffel-torony rövidesen a főváros és Franciaország jelképévé vált. Tavaly 5,9 millió látogatója volt az üzemeltető cég szerint, ami rekordnak számít 2019 és a világjárvány óta.

Tavasszal, a nyugdíjreform elleni tüntetések idején az Eiffel-torony tíz napon át tartott zárva.

Címlapról ajánljuk

Akkor lesz új pápája az egyháznak, amikor ő elfogadja a döntést

A pápaválasztó konklávé május 7-én kezdődik - jelentette be Matteo Bruni szentszéki szóvivő. Már meg is kezdődött a Sixtus-kápolna előkészítése az eseményre, az épületet lezárták a látogatók elől. A konklávé menetéről Kuzmányi István, a Magyar Kurír és az Új Ember főszerkesztője beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.29. kedd, 18:00
Szomráky Béla
újságíró, Olaszország-szakértő
Milliók maradtak áram nélkül Európában – Élőben követjük a fejleményeket!

Milliók maradtak áram nélkül Európában – Élőben követjük a fejleményeket!

Spanyolországban, Portugáliában és Dél-Franciaország egyes részein súlyos áramkimaradások bénították meg az életet, több millió embert érintve. A hirtelen fellépő áramzavarok okait továbbra is vizsgálják a szakemberek: bár kezdetben felmerült, hogy az áramhálózatot kibertámadás érhette, a legfrissebb jelentések szerint egy ritka légköri jelenség okozhatta az áramellátás összeomlását. A hatóságok szerint az áram visszakapcsolása fokozatosan történik, de a teljes helyreállítás akár tíz órát is igénybe vehet. Az áramkimaradás következtében több közszolgáltatás is leállt, és sok helyen még az ivóvízellátás is akadozik. Cikkünk az áramhelyzet alakulásával párhuzamosan folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×