A Corvinus egyetem docense szerint a királynő halálával fel fog erősödni a köztársasági mozgalom a Brit Nemzetközösség több országban is, köztük olyan hatalmas államokban, mint Ausztrália. Gálik Zoltán azonban emlékeztetett rá: ahhoz, hogy egy tagország megváltoztassa az államformáját, nagyon sok helyen kell módosítania az alkotmányát. Mivel pedig az alaptörvény módosítását népszavazásnak kell kísérnie, a folyamat akár évekig is eltarthat - hangoztatta a brit ügyek szakértője.
A Corvinus docense arról is beszélt, milyen hatással lehet a királynő halála a monarchia megítélésére, hiszen II. Erzsébet kétségtelenül a királyi család legnépszerűbb tagja volt. Gálik Zoltán megerősítette, hogy egészen biztosan egy korszak határához értünk, bár III. Károly hatalomra kerülésével talán ennek vége még egy kicsit kitolódhat. Szerinte igazán majd
Vilmos trónra lépése nyithat új korszakot, hozhatja el azt a generációváltást és modernizációt, amit sokan várnak az udvartól.
A szakértő úgy vélte, III. Károlyra óriási feladatok várnak, mivel mind az Egyesült Királyság, mind pedig a nemzetközösség a széthullás jeleit mutatja. Ezért sok múlik azon, milyen uralkodó lesz.
A Corvinus oktatója biztosra veszi, hogy az új király sokkal határozottabban és nyíltabban fog részt venni a közéletben. Erre az elmúlt 40-50 évben tanúsított tevékenységéből lehet következtetni. Károly nagyon aktívan támogatta a környezetvédelemét, az éghajlatváltozás elleni küzdelmet. Ugyanakkor arra is ügyelnie kell, hogy uralkodóként közvetlenül nem szabad részt vennie a politikai vitákban, bár valószínűleg ezeken a területeken azért valamilyen formában mégiscsak látható kíván maradni - tette hozzá az InfoRádióban Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense.