eur:
400.93
usd:
386.06
bux:
87986.28
2025. február 28. péntek Elemér
Nyitókép: Wiener Wildnis

Fűnyíró birkákat is bevonnak a bécsi Duna-öblök revitalizációjába

Rendbe rakják az osztrák főváros egyik fontos dunai partszakaszát, ami árvízvédelmi és rekreációs szempontból is nagy változást hoz.

A bécsi Duna-sziget öblei számos halfaj és kétéltű természetes élőhelye. Az egyre intenzívebb árvizek és hőhullámok miatt azonban egyre inkább eliszaposodnak és kiszáradnak. Most revitalizálják őket, hogy hosszú távon is élhetővé tegyék a halak és kétéltűek számára - közölte az Infostarttal Bécs város külképviseleti irodája.

A bécsi Duna-sziget egyszerre tölt be nélkülözhetetlen szerepet az osztrák főváros árvízvédelmében és a bécsiek pihenésében, kikapcsolódásában. De nemcsak a városlakók érzik jól magukat ebben a zöld oázisban: a part menti öblök, félszigetek és sekély vízű területek csaknem negyven különböző halfaj, több mint hatvan féle vízinövény és számos szitakötőféle számára nyújtanak otthont.

A klímaváltozással együtt járó egyre nagyobb árvizek és egyre hosszabb hőhullámok azonban fokozottan hozzájárulnak az öblök feltöltődéséhez és kiszáradásához. Ennek ellensúlyozására – 3,3 kilométer hosszan, összesen 15 ponton – kikotorják és megmélyítik ezeket az öblöket, mellékágakat és part menti részeket, hogy a mélyebb területek létrehozásával biztosítsák a halak és kétéltűek túlélését és ívóhelyeiket.

A napokban kezdődő munkálatok körülbelül két hónapon át tartanak, a hagyományos kotróhajók mellett szívó-kotróhajókat is bevetnek majd. Utóbbiak segítségével mintegy húszezer köbméternyi üledéket szivattyúznak át a Dunába. A munkálatokat ökológiai építésfelügyelő kíséri majd figyelemmel.

Az ötéves program részei a fűnyíró birkák is, amelyek 2019 óta tartják karban a sziget északi részén a füves területeket. A hetven juh 2021-ben nyolchektárnyi területet gondozott.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.28. péntek, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Trumphoz készül Zelenszkij, újabb katonákat küld Észak-Korea – Háborús híreink pénteken

Trumphoz készül Zelenszkij, újabb katonákat küld Észak-Korea – Háborús híreink pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken Washingtonba látogat, ahol találkozik majd Donald Trump amerikai elnökkel. A két vezető várhatóan aláírja az ukrajnai ásványi kincsekről szóló szerződést. Az Egyesült Államok hozzáférhet Ukrajna ritkaföldfém-készletéhez a katonai támogatásért cserébe. A dél-koreai hírszerzés szerint Észak-Korea újabb csapatokat küldött Oroszországba, és újra csapatokat vezényelt az Ukrajnával határos, oroszországi Kurszki területre. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 27. 21:48
×
×
×
×