eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Erre számíthat Magyarország a kvótaperben

A főtanácsnoki állásfoglalás ellenére a Migrációkutató Intézet vezetője szerint van rá esély, hogy az Európai Bíróság Magyarországnak kedvező döntést hozzon az úgynevezett kvótaperben. A menedékkérők ideiglenes áthelyezési mechanizmusa ellen beadott magyar keresetről szerdán mondta el véleményét a bíróság főtanácsnoka.

Eléggé egyértelműen látszik, hogy a főtanácsnok a magyar és a szlovák kormány valamennyi, a tanácsi határozattal kapcsolatos kifogását elutasította – mondta a Migrációkutató Intézet főigazgatója. Orbán Balázs hozzátette, a formai és a tartalmi kifogásokkal kapcsolatban szkeptikusan nyilatkozott és azt javasolta a bíróságnak, hogy ezeket ne vegye figyelembe, ne semmisítse meg a tanácsi döntést.

„Ez azért is meglepő, mert korábban több szakértő nyilvánosan és a háttérben is úgy nyilatkozott, hogy a magyar kormánynak komoly érvei vannak. Még olyan szakértők véleményét is hallottam, akik egyébként a magyar kormány döntést megtámadó indítványával és a migrációs politikájával sem értenek egyet, mégis azt gondolják, hogy az,

ahogyan megszületett a határozat a 120 ezer ember kötelező áthelyezéséről,

az nem felelt meg az uniós jog szabályainak, ezért azt a magyar kormány jogosan tudja kritizálni. A főtanácsnok az összes ezzel kapcsolatos érvelést lesöpörte az asztalról.”

Ennek ellenére van arra esély, hogy a bíróság nem a főtanácsnok, illetve a bizottság véleményét osztja – mondta a Migrációkutató Intézet főigazgatója. Orbán Balázs felidézte, nemrég volt egy viszonylag nagy port kavaró, migrációval kapcsolatos döntés, amelyben a bíróság kifejezetten szembement a főtanácsnok állásfoglalásával és annál sokkal szigorúbb döntést hozott.

„A statisztikák és a szakirodalom ugyanakkor látja az összefüggést a főtanácsnok indítványban és a végleges bírósági ítéletben foglaltak között,

a nagy számok törvénye jelenleg a magyar kormány ellen szól.

Ez még csak egy előrejelzés, még ha borús is, nem a végeredmény.”

Orbán Balázs kiemelte nehéz feketén-fehéren nyilatkozni a beadvány tartalmáról, mert Magyarország indítványában és az egész eljárásban keverednek a formai és a tartalmi érvek. Egy bírósági eljárás során a felek akkor járnak el helyesen, ha minden érvet felhasználnak – mondta a Migrációkutató Intézet főigazgatója.

„Én úgy látom, hogy ez elsősorban egy formai kérdés, a tartalmi érvelés pedig annyira összetett, és az elmúlt két év migrációs politikájából fakadóan nem lehet objektív, jogi megközelítést alkalmazni, erre egyik fél, az Európai Unió Bírósága, sem az Európai Bizottság, sem az oldalán beavatkozó államok, sem pedig Magyarország nem képes, mert

ez egy rendkívül átpolitizált kérdés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×