Infostart.hu
eur:
381.42
usd:
321.78
bux:
128831.58
2026. január 31. szombat Gerda, Marcella

Ukrán válság - Donyeckban ismét ezrek tüntettek egy krímihez hasonló népszavazás kiírásáért

Vasárnap ismét ezrek vonultak utcára Donyeckban azt követelve, hogy írjanak ki népszavazást a kelet-ukrajnai nagyváros Oroszországhoz történő csatlakozásáról.

A rendőrség becslése szerint a belvárosban mintegy 5 ezer demonstráló gyűlt össze. "Oroszország, Oroszország" - skandálták a Lenin téren a tüntetés résztvevői, akik szerint az Európai Uniónak (EU) és az Egyesült Államoknak nem kellene belefolyniuk az ukrajnai eseményekbe.

A donyecki tüntetők szerint a kijevi kormányban fasiszták vették át a hatalmat. "Mi, donyeckiek Oroszország védelmét fogjuk kérni!" - hangoztatta a vasárnapi tüntetésen a katasztrófavédelem egyik tisztségviselője.

Bár az oroszpárti tüntetés békésen zajlott le, a városban továbbra is érezhetően feszült a légkör.

A területi parlament egyik szóvivője vasárnap cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint munkacsoportot hoztak létre egy a krímihez hasonló referendum előkészítése céljából. A vonatkozó ukrán jogszabály értelmében egy ilyen népszavazás kiírása illegális volna. A szóvivő elmondta: a munkacsoport kizárólag azon dolgozik, hogy kiutat találjon a jelenlegi politikai helyzetből.

A krími oroszbarát vezetés eközben vasárnap közölte, hogy helyreállt a Krím félsziget és Ukrajna közötti határforgalom. A fekete-tengeri félsziget az orosz törvények szerint péntek óta Oroszország része, a Nyugat azonban továbbra is Ukrajna területének tekinti.

Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: miért éppen Minnesota? Nem véletlenül ott van polgárháborús helyzet Amerikában

Nem véletlenül alakult ki polgárháborús helyzet az amerikai Minnesotában, azután, hogy a Bevándorlási és Vámhivatal, azaz az ICE ügynökeit az államba vezényelték – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora. A külpolitikai szakértő hangsúlyozta: a népes szomáliai kisebbség, az állam demokrata vezetése és a bevándorláshoz való liberális viszonyulása is hozzájárult ahhoz, hogy komoly a feszültség, illetve az ICE ügynökei is erőszakosabban léptek fel, és lelőttek két embert.
inforadio
ARÉNA
2026.02.02. hétfő, 18:00
Tárnok Balázs
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet kutatásért felelős igazgatója
Szépíteni tudtak a vérengzés után a piacok

Szépíteni tudtak a vérengzés után a piacok

Pénteken folytatódott az amerikai tőzsdék zuhanása, csütörtökön a Microsoft, pénteken már az Apple rántotta le a tech szektort. Bár volt pillanat, amikor 500 pontos mínuszban is volt a Dow Jones, végül estére korrigálni tudott az index. A vezető amerikai tőzsdék így is turbulens, de pozitív hónapot zárnak. Ehhez képest Európában enyhe emelkedéssel zártak az indexek: megadta a lendületet az euróövezet vártnál erősebb GDP-növekedési adata. Eközben viszont tovább folytatódik a volatilitás a nyersanyagpiacokon, az arany és az ezüst árfolyama este már nehéz kőként zuhan, de ugyanez igaz a rézre és palládiumra, valamint az olaj is korrigál a tegnapi rali után. Utóbbiak összefüggésben állnak a dollár erősödésével és azzal, hogy Donald Trump végre megnevezte jelöltjét az amerikai jegybankelnöki posztra. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×