Infostart.hu
eur:
363.02
usd:
313.75
bux:
150552.7
2026. augusztus 15. szombat Mária

Leváltották Kárpátalja rendőrparancsnokát

Leváltotta tisztségéből hétfőn Vaszil Varcabát, a Kárpátalja megyei rendőrség parancsnokát - több más ukrajnai megye rendőrfőnökével együtt - Arszen Avakov megbízott ukrán belügyminiszter.

A kárpátaljai volt ellenzéki sajtó elismerően ír arról, ahogyan Varcaba tábornok a három hónapja tartó ungvári hatalomellenes tüntetéseket kezelte. Kárpátalján a rendőrség nem alkalmazott erőszakot a tiltakozó megmozdulások résztvevőivel szemben, senkit nem vett őrizetbe, és egyetlen aktivista ellen sem indított eljárást. A főparancsnok többször is találkozott a tüntetőkkel, s a kárpátaljai rendőrök a múlt héten az ő vezetésével álltak át a tüntetők oldalára.

Varcaba ugyanakkor 2004-ben negatív szerepet játszott a botrányos munkácsi polgármester-választás és a ukrán elnökválasztás során, majd az azt követő narancsos forradalom idején is, amikor Kárpátalján rendőri közreműködéssel parlamenti képviselőket, ellenzéki aktivistákat és szavazókat vertek meg, az utcákon és a szavazóhelyiségekben pedig felbérelt huligánok randalíroztak.

A tábornok Viktor Juscsenko elnök 2005. januári hatalomra kerülése után öt évig Oroszországban bujkált helyettesével együtt. Kárpátaljára 2010-ben, Viktor Janukovics elnökségének kezdetekor tért vissza, azóta irányította az ukrajnai megye rendőrségét.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.17. hétfő, 18:00
Baranya Sándor
egyetemi docens, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×