eur:
393.61
usd:
367.99
bux:
66262.24
2024. április 25. csütörtök Márk

A világ legműködésképtelenebb országai

Az Egyesült Államok egyik legfontosabb dél-ázsiai szövetségese, Pakisztán is szerepel az úgynevezett működésképtelen államok listájának első tíz helyezettje között. A listát - különböző mutatók - például menekültek jelenléte és a nem kiegyenlített gazdasági fejlődés adatainak figyelembe vételével állítják össze minden évben. Magyarország a vizsgált 146 ország közül a 116. helyen áll.

A működésképtelen államok listáját a Foreign Policy című amerikai külpolitikai szaklap és a szintén amerikai Békealap nevű szervezet adja ki.

A világ országait 12 kategória alapján vizsgálják, például számba veszik, hogy az adott országban mennyire van jelen a bűnözés, a bosszú hagyománya, menekülnek-e onnan az emberek, vagy hogy a biztonsági szervek önkényeskednek-e.

Ezek alapján a leginkább működésképtelen állam jelenleg Szudán, a darfúri konfliktus és egy korábbi polgárháború színhelye.

Pakisztán rosszabb mint Afganisztán

Pakisztán 10. helyezése ugyanakkor sokkoló, különösen, hogy a szerzők szerint ott rosszabb a helyzet, mint Afganisztánban. A pakisztáni vezetés George Bush amerikai elnök közeli szövetségese az úgynevezett terror elleni háborúban, és az ország minősítése jól jelzi, hogy Pakisztánnak csak a kormánya Amerika-barát.

Irak a negyedik helyen szerepel a listán. A leginkább működésképtelen európai állam pedig Bosznia-Hercegovina, a 35. helyen.

A 43. Oroszország egy hellyel előzi meg Nigert, ahol pedig krónikus az éhezés és még mindig a hagyomány része a rabszolgatartás.

Magyarország: Lengyelország előtt, Csehország mögött

Magyarország, a 116. a listán, és ezzel jobb helyezést ért el, mint a 115. Lengyelország, a Cseh Köztársaság viszont jobbnak bizonyult nála. Magyarország besorolását valószínűleg az rontotta le, hogy a szerzők kirívóan magasnak találták a társadalomban a vagyoni különbségeket.

Az Egyesült Államok a 128. a listán. A világ három legstabilabb állama skandináv - első a nem uniós tag Norvégia, mögötte Svédországgal és Finnországgal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Az utolsó pillanatban kapta össze magát a NATO – Fordulat jöhet a háborúban?

Az utolsó pillanatban kapta össze magát a NATO – Fordulat jöhet a háborúban?

Alighanem sokak számára meghökkentő fordulat volt, hogy a nyugati politikusok a háború elején sorra ígérték meg Kijevnek, hogy ha kell, a végtelenségig támogatják az oroszok ellen viselt védekező háborút, tavaly nyáron azonban valahogy mégis szinte teljesen elapadtak a fegyverszállítmányok. Az elmúlt hetekben napi szinten írtak nyugati lapok az ukrán hadsereg katasztrofális lőszerhiányáról és az ukrán katonák összeomló moráljáról, a Donbaszban pedig 2022 eleje óta nem látott ütemben kezdett előretörni az orosz haderő. Aztán Amerikában fordulat történt: a Kongresszus több mint hat hónap huzavona után úgy döntött, hogy 61 milliárd dollárnyi forrással, hadianyaggal és technikával támogatja meg Kijevet a következező egy évben. Ez nyilván más NATO-országokat is megihletett: Nagy-Britannia rekordméretű fegyvercsomagot jelentett be tegnap, illetve úgy tűnik, lassan a régóta áhított F-16-osok is megérkeznek. Mit kap Ukrajna és mire lesz ez elég? Fordulat jöhet a háborúban? Mikor lesz végre vége ennek az egésznek? Nézzük, mi az, amit tudni lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×