A működésképtelen államok listáját a Foreign Policy című amerikai külpolitikai szaklap és a szintén amerikai Békealap nevű szervezet adja ki.
A világ országait 12 kategória alapján vizsgálják, például számba veszik, hogy az adott országban mennyire van jelen a bűnözés, a bosszú hagyománya, menekülnek-e onnan az emberek, vagy hogy a biztonsági szervek önkényeskednek-e.
Ezek alapján a leginkább működésképtelen állam jelenleg Szudán, a darfúri konfliktus és egy korábbi polgárháború színhelye.
Pakisztán rosszabb mint Afganisztán
Pakisztán 10. helyezése ugyanakkor sokkoló, különösen, hogy a szerzők szerint ott rosszabb a helyzet, mint Afganisztánban. A pakisztáni vezetés George Bush amerikai elnök közeli szövetségese az úgynevezett terror elleni háborúban, és az ország minősítése jól jelzi, hogy Pakisztánnak csak a kormánya Amerika-barát.
Irak a negyedik helyen szerepel a listán. A leginkább működésképtelen európai állam pedig Bosznia-Hercegovina, a 35. helyen.
A 43. Oroszország egy hellyel előzi meg Nigert, ahol pedig krónikus az éhezés és még mindig a hagyomány része a rabszolgatartás.
Magyarország: Lengyelország előtt, Csehország mögött
Magyarország, a 116. a listán, és ezzel jobb helyezést ért el, mint a 115. Lengyelország, a Cseh Köztársaság viszont jobbnak bizonyult nála. Magyarország besorolását valószínűleg az rontotta le, hogy a szerzők kirívóan magasnak találták a társadalomban a vagyoni különbségeket.
Az Egyesült Államok a 128. a listán. A világ három legstabilabb állama skandináv - első a nem uniós tag Norvégia, mögötte Svédországgal és Finnországgal.
