Infostart.hu
eur:
382.9
usd:
328.72
bux:
109387.87
2025. december 5. péntek Vilma
Kajszibarackfákat melegítenek tüzekkel a fagy ellen védekezve egy Balatonvilágos közelében fekvő gyümölcsösben 2020. március 31-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

Most jön, amitől minden gyümölcstermesztő duplán retteg

A korai tavasz miatt idén is tartani lehet a fagykártól. A februári tavasz idén is hetekkel előre hozta a gyümölcsfák vegetációs ciklusát. Szakértők szerint egyes aktív fagyvédelmi módszerek hatásosak lehetnek a fagykár ellen. A most érkező éjjeli fagy ráadásul duplán árt: széllel jön.

Korszakhatáron áll a hazai gyümölcstermesztés.

"Jelentős befektetést igénylő fagyvédelmi beruházások nélkül hosszú távon nem tudnak gazdaságosan működni a hazai ültetvények" - hangzott el az Agroinform.hu által szervezett konferencián.

Apáti Ferenc, a Debreceni Egyetem Kertészettudományi Intézetének vezetője az InfoRádiónak azt mondta, a héten is lehet számítani enyhébb hajnali fagyokra.

"Ami valószínű már az előrejelzésekből, hogy a hét második felében vagy a hétvége felé érkezik újra egy hidegfront sarkvidéki eredetű hideg levegővel, és hoz országrésztől függően 0 fok körüli vagy egyes helyeken akár mínusz 5 fokos lehűléseket is. És ami ennél is rosszabb, hogy úgy tűnik, nagy széllel érkezik a hideg, és talán az azt követő éjszakákra is marad az enyhe szél a mínusz 4-5 fokkal, és tudni kell, hogy pont az olyan típusú fagyok ellen lehet kis hatékonysággal vagy abszolút sehogyan sem védekezni, amelyek széllel jönnek" - ecsetelte.

Apáti Ferenc kitért arra is, hogy egyes aktív fagyvédelmi módszerek hatásosak lehetnek a fagykár ellen.

"Ami jól működik, vagy ami a legjobba, az a korona fölötti fagyvédelmi öntözés, ez akár 6-7 fokos lehűlésig is meg tudja védeni a növényi szerveket, a virágszerveket a fagykártól, de nagyon kevés ültetvényben működik, mert nagyon nagy a vízigénye, olyan nagy, amivel a legtöbb ültetvényben nem rendelkezünk. A második legjobb módszer az a

kályhás vagy parafingyertyás hőtermelés.

Ezek is igen nagy hőenergia-mennyiséget tudnak előállítani. Ezeknek általában az a hátránya, hogy kézi begyújtású berendezésekről van szó, ezért a begyújtás élőmunka-igényes, ráadásul tüzelőanyagot kell égetni, és a fagyvédelemnek van egy nagyon egyszerű fizikája, nagyon sok hőenergiát kell előállítanunk ahhoz, hogy egy ültetvényt 4-5-6 fokkal fel tudjunk fűteni."

Amint azt a több mint 300 résztvevővel zajló konferencián is elmondták,

az elmúlt hat évben négyszer is komoly károkat okozott a fagy a hazai gyümölcsösökben,

ami miatt Magyarország mára nettó gyümölcsimportőrré vált.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sok pénzt hagytak veszni, idén sem igazán moccantak az autósok

Sok pénzt hagytak veszni, idén sem igazán moccantak az autósok

Éves szinten 2,3 százalékkal 30 ezer forint alá csökkent az átlagdíj az idei kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kampányban – közölte a netrisk.hu biztosítás összehasonlító portál. A díjcsökkenés ellenére csak az autósok 25 százaléka váltott.

Karácsony Gergely: semmilyen fővárosi irányítás vagy tulajdon nem kerülhet át a kormányhoz

Karácsony Gergely szerint ha máshogy nem megy, akkor politikai logikából levezetett unortodox, a kormány által kitalált megoldással kell működőképesként megtartani Budapestet, az ő feladata most az, hogy a kormányt ne engedje ki ebből az ígéretéből. A főpolgármester azt mondta, Tüttő Katát a Fővárosi Közgyűlésben tapasztalható politikai realitások miatt jelölte. A Tisza Párt közgyűlési szerepvállalását nonszensznek tartja, mert nem lehet egyszerre felelősséget is vállalni meg nem is. Beszélt a Nyugati téri és a népligeti felüljáró sorsáról, valamint arról, hogy egy parlament elé benyújtott javaslat elvenné a főváros jogait az egyik Duna-part szabályozásával kapcsolatosan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 4. 21:52
2025. december 4. 19:39
×
×
×
×