Infostart.hu
eur:
399.29
usd:
344.28
bux:
100655.18
2025. július 18. péntek Frigyes
Dél-kelet Ázsia a világ számára az egyik fő turistacélpont

Dél-kelet Ázsia a világ számára az egyik fő turistacélpont

Több millió turista látogatja az egykori gyarmati világot, azonban Laoszt a tömegturizmus még nem fedezte fel.

Bár más utat járnak be, nagyot fejlődtek a dél-kelet ázsiai országok az elmúlt években  mondta az InfoRádiónak Korányi G. Tamás, a Napi.hu tiszteletbeli főszerkesztője a térségben tett látogatása után.

Kambodzsában és Laoszban is járt Korányi G. Tamása, aki szerint az országok életminőségében – legalábbis azon részeken, ahol a turisták is járnak – szembetűnő a fejlődés. Hozzátette a hagyományos életforma a kis falvakban megmaradt, ugyanakkor Laoszban, mint a több környező ászai országban is kommunista rendszer van, azaz egypártrendszer uralkodik, illetve szövetkezeti rendszerben működik a gazdaság:  

Mindenki szegény, de senki nem nyomorog” 

– tette hozzá.

Kambodzsa az olcsó munkaerejével igyekezett befektetéseket bevonzani az országba, egészséges vizű kutak, csatornák, utak épültek ki  igaz ezek a beruházások nemzetközi segélyekből valósultak meg, illetve több üzem is felépült, ahol főleg a fiatalok juthatnak némi bevételhez. 

Korányi G. Tamás elmondta, Kambodzsa igyekszik követni a thaiföldi-modellt, azaz befektet az idegenforgalomba: Sziemreap romváros és környéke az egyik legfelkapottabb turista célpont, amit ma már évente több mint 5 millióan látogatnak. Elektromos buszokkal lehet bejárni a turistalátványosságokat, illetve  négysávos autóúton lehet megközelíteni a romvárost. A látványos fejlődés városi lakosság számán is megmutatkozik: 2004-hez képest meghatszorozódott a lakosság, így már több mint 2 millióan élnek Sziemreapban.

Alkalmazkodás a turistákhoz

A nagyszámú látogatók miatt igyekeztek a francia gyarmati időszakból megmaradt építészeti emlékeket, utcákat is megóvni, illetve több fajta kocsmát, szórakozóhelyet is nyitottak a turisták számára.

Zömmel kínaiak, részben ausztrál fiatalok, japánok, nagyon kis részben európaiak látogatják az ászai országot – mesélte Korányi G. Tamás, aki hozzátette, hogy a mészkőszobrok egy részét már elzárják a látogatók elől, de igyekeznek a legtöbb helyre bejárást biztosítani,  de már a fenntartók jobban odafigyelnek arra, hogy a következő generációk számára is konzerválják az emlékeket. 

Bölcsen meghagytak egy templomot (...) ahol annak idején Angelina Jolie forgatott, Indiana Jones-filmeket forgattak, 

ahol a fák gyökerei nőtték be a templomot és szinte a fák gyökerei tartják össze a 800 éves épületeket”  mesélte el az újságíró. 

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

A posztszovjet térség szakértője szerint Ukrajnának politikailag nem érdeke az, hogy a vizsgálat során bebizonyosodjon, hogy a toborzóiroda munkatársai hibáztak. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója úgy látja, mélypontra jutott a magyar–ukrán viszony.

Németország is elutasítja az Európai Bizottság költségvetési tervezetét

Rendkívüli határozottsággal utasította el a Merz-kormány az Ursula von der Leyen által előterjesztett hosszú távra szóló uniós költségvetésitervezetet. Berlin szerint a tagállamoknak most mind mindenekelőtt a nemzeti költségvetésekre kell koncentrálniuk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.18. péntek, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke
Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Izgalmas napokat élünk a tőzsdéken, elsősorban a kereskedelmi háborús hírek és a vállalati negyedéves gyorsjelentések vannak ma a befektetők fókuszában, ezek befolyásolják a hangulatot. Ami a gazdasági eseményeket illeti, délután az USA-ból több kiemelten fontos adat is érkezett ma: a kiskereskedelem a vártnál jobb számokat produkált, emellett pedig az új munkanélküliségi segélyt igénylők száma is a vártnál kedvezőbben alakult. Ami a részvénypiaci folyamatokat illeti: az ázsiai tőzsdéken jó hangulatú kereskedést láthattunk, Európában pedig ugyancsak az emelkedésé a főszerep, Amerikában eközben óvatos emelkedést láthattunk, de végül az S&P 500 és a Nasdaq is új csúcson zárt. A BUX index csütörtökön szintén ismét új történelmi csúcson zárt, elsősorban az OTP menetelésének köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×