eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János

Milliókat fizettek egy Lenin-szoborért

Ukrajnában, a kárpátaljai Csapon először kelt el árverésen köztéri Lenin-szobor, amelyet 2014 februárjában, a kijevi Majdanon történt események hatására döntöttek le ismeretlenek a helyi nyugdíjas otthon előtti parkban - adták hírül kárpátaljai hírportálok.

A jelentések szerint a március 17-én tartott liciten kikiáltási áron vette meg a világproletariátus vezérének bronzba öntött mását - a város költségvetésébe befolyó - 254 ezer hrivnyáért (hozzávetőleg 2,7 millió forintért) az árverésre jelentkező egyetlen vásárló.

Ledöntését követően a szobor a település közművállalatának telephelyén hevert. Elárverezéséről a múlt év szeptemberében döntött a kisváros önkormányzata.

A Lenin-szobor súlya 3,7 tonna, magassága több mint négy méter.

Lenin monumentális emlékművét az 1970-es évek közepén állították fel az egykor a Szovjetunió nyugati kapujának nevezett Csapon, eredetileg a nemzetközi vasúti pályaudvar előtti téren. A Szovjetunió megszűnése után majdnem tíz évig nem sikerült eltávolítani a határváros központi teréről a befolyásos helyi kommunista aktivisták erős ellenállása miatt. A szobrot végül 2000-ben vitték át - kompromisszumos megoldásként - a nagyrészt szovjet veteránok által lakott helyi nyugdíjas otthon előtti térre.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×