Infostart.hu
eur:
377.8
usd:
319.61
bux:
130030.34
2026. február 6. péntek Dóra, Dorottya

Egyre több a 100 évesnél idősebb ember Csehországban

A 10,5 millió lakosú Csehországban ez év elejére 1103-ra emelkedett a 100 évesnél idősebb emberek száma, egy éve 1035, két éve 913 "százontúlit" tartottak nyilván; idén további 466 személy töltheti be századik életévét.

A társadalombiztosítási alap az idén januárban 1103 százévesnél idősebb személynek folyósított nyugdíjat - közölte Jana Buranová, a cseh társadalombiztosítási kezelőség (CSSZ) szóvivője egy hétfői sajtótájékoztatón.

Csehország jelenlegi legidősebb lakosa egy 1904-ben született nő, aki a Morva-sziléziai régióban él. A legidősebb férfi 1905-ben a Prágától keletre fekvő Královohradecky régióban látta meg a napvilágot. Az 1913-as év összesen 466 ember személyi irataiban szerepel születési dátumként, 100. születésnapját 373 nő és 93 férfi ünnepelheti idén.

Buranová közlése szerint a legtöbb százévesnél idősebb személy Prágában él: 193, közülük 159 nő és 34 férfi. A második helyen a Dél-morvaországi régió áll 147 százon túlival, akik között 125 nő és 22 férfi van. A legkevesebb idős ember az ország legkisebb régiójába, a nyugat-csehországi Karlovarsky régióban él: 20 nő és hét férfi.

Több évtizedes tendencia, hogy a cseh társadalom öregszik. Népességkutatók szerint ezért számolni kell azzal, hogy továbbra is emelkedni fog a nyugdíjasok és a százévesnél idősebb személyek száma is. Demográfiai prognózisok azt jelzik, hogy 2050-ben mintegy 13 ezer százévesnél idősebb ember élhet Csehországban, míg 2065-ben számuk megközelítheti a 20 ezret.

A 100 évesnél időseb személyekről az állam fokozottan gondoskodik. Minden ilyen korú lakos havi nyugdíja automatikusan kétezer koronával (több mint húszezer forint) emelkedik. A magasabb nyugdíjjal az állam a magasabb orvosi költségeket kívánja pótolni.

Címlapról ajánljuk
Századvég: Európában nőtt az atomenergia támogatottsága

Századvég: Európában nőtt az atomenergia támogatottsága

Nőtt Európában az atomenergia támogatottsága és csökkent a technológia elutasítóinak aránya – ez derült ki a Századvég Alapítvány vezetésével az Európai Unió 27 tagországára kiterjedő közvélemény-kutatásból. Az InfoRádió Hortay Olivért, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának igazgatóját kérdezte.

Surján Orsolya: odaveszett az óvatosságunk, még mindig itt van a pandémiás fáradtság

Nagyon sok áltudományos hír terjed az oltásokkal kapcsolatban. Nem az elbizonytalanodó emberekre, szülőkre kell haragudni, ebben a világban nagyon tudnak hatni az érzelmeinkre bizonyos történetekkel – erről is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Surján Orsolya országos tisztifőorvos. Hozzátette: a pandémiás fáradtság még mindig jelen van az emberekben, és árt az influenza elleni küzdelemnek is.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×