Infostart.hu
eur:
355.44
usd:
312.7
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Bioragasztóval rögzítik a törött csontokat

A jövőben csőférgek szolgáltathatnák a csonttörések rögzítésére alkalmazható ragasztóanyagot.

Amerikai kutatóknak a tengeri férgek mintájára sikerült előállítaniuk az ígéretes ragasztót. A Phragmatopoma californica nevű, mintegy két centiméteres tengeri csőféreg saját készítésű csövei apró kövekből és kagylódarabkákból állnak, amelyeket ragasztóval tapaszt egymáshoz.

Már a nyolcvanas években felmerült az igény egy természetes ragasztó iránt, amelyet a humánorvoslás hasznosítani tudna, de máig nem sikerült olyant alkotni, amely alkalmas lenne kórházi alkalmazásra. Jelenleg a csonttöréseket mechanikus elemekkel - például szögekkel, fémcsavarokkal vagy fémlemezekkel - rögzítik, amelyek addig maradnak a szervezetben, amíg a csontok össze nem forrtak.

A nagy részeket a jövőben sem ragasztanák, de az apró töredékeket vissza lehetne ragasztani a csontra. Ezeket ugyanis nehéz fém segédeszközökkel rögzíteni.

Russell Stewart, a Utahi Egyetem kutatója és kollégái laboratóriumban legyártották a csőféreg ragasztóját, és megvizsgálták, hogy az anyag alkalmas volna-e orvosi használatra - tudósított a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása az amerikai kémiai társaság találkozóján elhangzottakról.

A tengeri féreg csövének megépítéséhez olyan ragasztót állít elő, amely vízzel érintkezve sűrűvé változik, majd mintegy 30 másodpercen belül megkeményedik. A ragasztóanyag különlegessége, hogy nedves környezetben is működik. Annak ellenére, hogy vízben oldódik, nem alkot vegyületet a vízzel. A pH-érték változásaira azonban reagál. Ezzel a tulajdonsággal a szintetikus változat is rendelkezik.

A csontragasztó sikerének záloga a biokompatibilitása. A kutatók e tekintetben bizakodóak, hiszen a kezdeti kísérletek kimutatták, hogy az anyag nem támadja meg a környező szöveteket. A továbbiakban azt kívánják megvizsgálni, hogy miképp válaszol a szervezet immunrendszere a ragasztóra. Eddig semmilyen jel nem utal rá, hogy e téren problémák merülhetnének fel. Ettől függetlenül még beletelik néhány évbe, míg piacra kerül a forradalmi bioragasztó.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×