Infostart.hu
eur:
355.42
usd:
306.21
bux:
130870.36
2026. május 28. csütörtök Csanád, Emil

Óvatosan az antibiotikummal: halláskárosodást okozhat!

Halláskárosodást vagy akár siketséget is okozhat az antibiotikumos kezelés az arra fogékony koraszülötteknél - állapították meg brit kutatók. A szigetországban hetente egy gyermek emiatt veszíti el a hallását.

Mellékhatásként halláskárosodást vagy akár siketséget okozhatnak az aminoglikozidok, azok az erős antibiotikumok, amelyekkel a koraszülött csecsemőket is gyakran kezelik - állapították meg a londoni Institute of Child Health kutatói. A szakértők szerint ennek oka egy génváltozat, amely átlagosan ötszáz gyermek közül egy szervezetében van jelen.

Nagy-Britanniában évente körülbelül 20 ezer koraszülöttet kezelnek aminoglikozidokkal, de sok rákos vagy más krónikus betegségben szenvedő gyerek és felnőtt is kap ezekből a szerekből.

"Minden érintett gyerek tartósan megsüketült, és lehetséges, hogy még többnél alakult ki kisebb mértékű halláskárosodás, amire nem figyeltek fel az orvosok. A szerek a felnőttekre is hatással lehetnek: ha a szervezetben ott a mutáció, és a páciens ilyen antibiotikumot kap, a hatás gyors és szélsőséges" - írta a New England Medical Journalban megjelentet levelében a kutatás vezetője, Maria Bitner-Glindzicz.

A szakértő szerint szűrővizsgálatot kellene végezni azoknál a gyerekeknél, akiknek aminoglikozid-kezelésre lenne szükségük, hogy kivédhetők legyenek a szerek mellékhatásai. Mivel azonban a legtöbb esetben erre nincs idő, mert azonnal meg kell kezdeni az antibiotikum kúrát, Maria Bitner-Glindzicz azt javasolja, hogy a magzatoknál még az anyaméhben végezzék el a tesztet.

"Eddig is ismert volt, hogy az aminoglikozidok mellékhatásként halláskárosodást okozhatnak, ám, ha az orvosok egy koraszülöttnél találkoztak ilyen tünettel, hajlamosak voltak azt annak tuladjonítani, hogy a csecsemő idő előtt jött világra vagy, hogy túl nagy dózisban kapta az antibiotikumont. Most már tudjuk, hogy ennek oka genetikai fogékonyság, és hogy ötszázból egy gyermeket érint" - fűzte hozzá a kutató.

Címlapról ajánljuk
Közel az uniós pénzek hazahozatala? – Magyar Péter Brüsszelből jelentkezik

Közel az uniós pénzek hazahozatala? – Magyar Péter Brüsszelből jelentkezik

Bejelentette: rövidesen benyújtja hivatalosan az EB elnökének és az ET elnökének is Magyarország csatlakozási szándékát az Európai Ügyészséghez, de szerinte ez sem meglepetés, mert fontos vállalásuk volt, ahogy a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -Védelmi Hivatal felállítása a korrupció elleni küzdelem jegyében.

Lemond Németh Szilárd

A Csepel.info szerint pénteken jelenthetik be hivatalosan, hogy a korábbi országgyűlési képviselő távozik a Magyar Birkózó Szövetség éléről.
Új korszakba lépnek a fintech felforgatók, az AI-boom felpörgeti a bankokat

Új korszakba lépnek a fintech felforgatók, az AI-boom felpörgeti a bankokat

Berobbant az AI a bankokba, a fintechek felnőttek és a bankokra támadtak, a szabályozók szórják az IT-feladatokat, a csalók is támadnak miközben a folyamatos innovációs kényszer és a hatékonysági verseny is nyomja a bankok vállát. Hogyan forgatja fel a mindennapi bankolást, a befektetéseket az AI-boom, mi lesz a következő nagy durranás? Hol segítenek az AI-agentek? Terjed a qvik, de meddig juthat? Hogyan javulhat tovább a digitális UX? Banki felsővezetők, IT-döntéshozók, a top tanácsadók, fintech guruk és a legfontosabb banki IT-beszállítók vitatják meg a legforróbb banki IT és fintech trendeket. A rendezvény legfontosabb eseményeiről a nap folyamán ebben a cikkünkben tudósítunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×