Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia
Nyitókép: Getty Images

Jobb és gyorsabb hozzáférés, kedvezőbb lehetőségek – nagy változások az élődonoros veseátültetésben

Hatályba lépett az élődonoros vesecsereprogramra vonatkozó jogszabály módosítása, amivel jelentősen javul a betegek donorszervhez jutási esélye. Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója az InfoRádióban elmondta: országosan működő programot dolgoztak ki, így minden érintett reménykedhet a gyors transzplantációban. Kiemelte, hogy már párok között is el lehet elvégezni az átültetéseket, így jelentősen megemelkedik az optimálisan kompatibilis párosításoknak a valószínűsége.

Egy új jogszabálynak köszönhetően párok között is lehetővé vált a veseátültetés Magyarországon. A keresztdonációt érintő módosítás július 16-án, a Magyar Közlöny 84. számában jelent meg, és a kihirdetést követő napon lépett hatályba. Ezzel a változtatással javul a betegek donorszervhez jutási esélye és az ellátáshoz való hozzáférése.

Az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója az InfoRádióban elmondta: ha valaki végstádiumú veseelégtelenség miatt átültetésre szorul, akkor élődonoros transzplantációra is van lehetőség. Ugyanakkor a vesét adományozni szándékozó élő donor és az érintett beteg között nem minden esetben lehet elvégezni az átültetést, ugyanis előfordulhat, hogy valamilyen orvosi okból kilökődik a beültetett vese. Ez pedig megakadályozza, hogy megvalósuljon a szervadományozó donor segítségnyújtási szándéka.

Ebben az esetben keresni kell egy hasonló helyzetben lévő másik párt, és a kettejük közötti egyezések esetén, illetve a párok közötti donorvesék cseréjével elvégezhetők az átültetések. Mihály Sándor megjegyezte: ennek érdekében ki kellett alakítani egy országosan egységesen működő programot, amelynek nagy előnye és haszna, hogy önkéntes részvétellel párok toborzására van lehetőség. A program kialakításában részt vett a négy hazai Vese Transzplantációs Bizottság, a négy hazai Vesetranszplantációs Centrum, az Országos Vérellátó Szolgálat Transzplantációs Igazgatósága és Transzplantációs Immungenetikai Laboratóriuma, valamint az Egészségügyi Szakmai Kollégium Transzplantáció Tagozata.

A gyakorlatban az történik, hogy a végstádiumú veseelégtelenség miatt nefrológiai gondozásra szoruló páciensek tájékoztatást kapnak az ellátási lehetőségekről, terápiás alternatívákról a gondozóhálózatban. Mihály Sándor elmondta: először minden érintett számára kötelező a művesekezelés kiválasztása, és ha a beteg alkalmas a transzplantációra, akkor felterjesztésre kerül a transzplantációs bizottság felé, amely különböző orvosszakmai információk, adatok alapján eldönti, hogy várólistára kerülhet-e az adott páciens.

A veseátültetések döntő többségét elhunytból eltávolított donorszervvel végzik. Ebben az esetben három- három és fél éves várakozási idővel kell számolni. Élődonoros átültetésnél viszont sokkal kevesebbet kell várni, egy tervezhető beavatkozásról van szó. Természetesen utóbbi esetben is részletes kivizsgálás történik az átültetésre szoruló beteg és a donor között. Ilyenkor két műtétet végeznek: előbb kiveszik a vesét, majd rögtön utána következik a szerv átültetése.

Nagyon rövid ideig van keringés nélkül a vese, hiszen egymás melletti műtőben történik a két beavatkozás, és sokkal kedvezőbb immunológiai egyezés valószínűségével valósulhat meg genetikai rokonok vonatkozásában.

Ha viszont nem kompatibilis a donor és a recipiens (befogadó) pár, akkor csak a keresztdonáció jelenthet segítséget. Mihály Sándor tájékoztatása szerint az új jogszabállyal mostantól nemcsak két pár között, hanem párok között is el lehet elvégezni átültetéseket zárt láncban, aminek következtében jelentősen emelkedik az optimálisan kompatibilis párosításoknak a valószínűsége. Szintén nagy segítség az érintetteknek, hogy már nem csak egy centrumban bonyolíthatják el az átültetéseket.

Kettő pár esetén négy, míg három párnál hat műtétet kell elvégezni egy időben. Mivel több központ is rendelkezik megfelelő kapacitással, az operációk során az érintett beteg maradhat abban a centrumban, ahol várólistára került, és a vesék gyors, mentős átszállításával gördülékenyen megy a folyamat. Az egymással szemben indított két kéklámpás mentőautó akár másfél órán belül megteheti az utat.

Az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója hozzátette: kibővítették a jelentkezők körét is, így nemcsak inkompatibilis párok jelentkezhetnek a programba, hanem jobb egyezés reményében minden rászoruló beteg és adományozó szándékú donorpár önkéntesen csatlakozhat. Az etikai bizottsághoz egymástól függetlenül lehet beadni a kérelmeket az élő donációra vonatkozóan, ami az érintettek anonimitásának védelmét szolgálja. Mihály Sándor közölte: az egyetlen változatlan szabály, hogy a beavatkozásokat továbbra is egy időben kell elvégezni. Jelenleg Budapesten, Debrecenben, Pécsen és Szegeden van lehetőség veseátültetésre elhunytból és élő donorból egyaránt. Mind a négy vesetranszplantációs centrum bekerült a programba, így Mihály Sándor szerint

minden betegnek ugyanolyan hozzáférési esélyei vannak, legyen szó debreceni vagy nagykanizsai páciensről.

A szakma meghatározta azokat az orvosszakmai és etikai kritériumokat, amelyeket egy számítógépes algoritmus alapján minden esetben lefuttat a számítógép. Ilyen módon növekedhet a vesetranszplantációk száma, a recipiensek életminősége javulhat a várakozási idő lerövidítésével, illetve jobb immunológiai egyezés érhető el az eredeti donor-recipiens párokhoz képest, amellett, hogy a donorok segítségnyújtási szándéka is megvalósul közvetett módon. A program elindulása óta háromhavonta végzik el az említett műveletet, keresik az optimálisan kompatibilis párokat. A korábbi szabályozás csak csak két pár között, egy centrumban elvégezhető átültetésekre adott lehetőséget, és csak orvosi ok miatt nem elvégezhető esetben csatlakozhattak donor-recipiens párok a programhoz. A program eredményességének növelése céljából a résztvevő szakmai szereplők konszenzusa és európai példák alapján az OVSZ a magyar adatok modellezése után nyújtotta be az említett jogszabály-módosító javaslatot, amelyet elfogadtak és már hatályba is lépett.

Mihály Sándor úgy fogalmazott, minden egyes beteg élete számít, és mivel párokról van szó, ha két átültetéssel többet tudnak végezni, azzal már megmentenek két beteget vagy két családot, amit nagy előrelépésnek nevezett. A veseátültetés, az élődonoros átültetés, azon belül is a keresztdonáció szűk betegcsoportot érint, hiszen nem mindenkinek van élődonora, a többség elhunytból kap szervet.

Tavaly 52 élődonoros veseátültetés valósult meg Magyarországon. Mihály Sándor szerint ha ezt az esetszámot 10-15 százalékkal növelni tudják, akkor nemcsak a keresztdonáció keretei között végzett élődonoros átültetések száma nő, hanem miután ehhez kapcsolódik egy tájékoztatás, jó eséllyel az élődonációs program is lendületet kaphat, és így egyre több beteget tudnak majd megmenteni.

A keresztdonációról további információkat az ovsz.hu/keresztdonacio oldalon lehet megtalálni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×