eur:
402.66
usd:
348.66
bux:
96156.8
2025. június 17. kedd Alida, Laura
Nyitókép: Pexels

Kiderült, milyen az ideális munkahely – a fiatalok szerint

A 15–39 éves korosztály 43 százaléka izgalmas munkát szeretne, még ha az nagyobb stresszel is jár – állapította meg az Ifjúságkutató Intézet. Különösen a 15–17 évesek vágynak munkájukban sokszínűségre, a 30–34 évesek között nagyobb arányban választanák inkább a nyugodt munkakörnyezetet, a rutinmunkákat azonban a megkérdezettek zöme nem kedveli. Székely Levente igazgató szerint kutatás során feltárt preferenciák ismerete a munkáltatók számára kulcsfontosságú lehet.

Az Ifjúságkutató Intézet friss kutatásában ellentétes kifejezéseket, ellentétes jelentésű tartalmakat állított egymással szembe, hogy az ideális munkahely az inkább rutinfeladatokat igénylő munkát vagy inkább változatos munkát kínál-e. A válaszadók többsége, több mint 50 százalék az utóbbi munka mellett foglalt állást – ismertette az InfoRádióban Székely Levente. Az izgalmas vagy stresszmentes munka relációjában a nagy többség az előbbit választotta, a helyhez kötött vagy utazást igénylő munka tekintetében a helyhez kötött munka nyert, míg a felelősség nélküli munka vagy az önálló döntéshozatallal szempontjából utóbbi mellett foglaltak állást a megkérdezettek.

A kutatás szerint a 15–39 éves korosztály 43 százaléka izgalmas munkát szeretne, még ha az nagyobb stresszel is jár, míg a stresszmentes munkaköröket 30 százalékuk részesíti előnyben. Különösen a 15–17 évesek (50 százalék) vágynak sokszínűségre munkájukban, míg a 30–34 évesek között nagyobb arányban (37 százalék) választanák inkább a nyugodt munkakörnyezetet. A változatos munkakörök népszerűsége kimagasló: a válaszadók 52 százaléka ezt részesíti előnyben a rutinszerű feladatokkal szemben (16 százalék). Ez különösen igaz a 15–17 évesekre, valamint a 25–29 évesekre és a Budapesten élőkre. A felsőfokú végzettségűek körében népszerűbb az önálló döntéshozatal lehetősége (38 százalék), a legfiatalabbak (15–17 évesek) és az alacsonyabb végzettségűek pedig csaknem azonos arányban (30 és 32 százalék) a felelősségtől mentes munkát preferálják.

A munkahelyi közeg is fontos tényezőnek bizonyult a kutatásban résztvevők számára. A 15–17 évesek inkább fiatal kollégákból álló csapatban dolgoznának (39 százalék), míg a 30–39 év közöttiek könnyebben elfogadják a többgenerációs munkahelyi környezetet: a fiatalokból álló csapat fontosságát 21 százalékuk jelölte meg. A 18–24 évesek számára kiemelten fontos a baráti légkör a munkahelyen (40 százalék), amelyet a szakmai kiválóságnál (27 százalék) előrébb sorolnak. Az alacsonyabb végzettségűek körében a felelősség nélküli munka (32 százalék) mellett, a csapatmunka preferálása (42 százalék) és a többgenerációs kollégák elfogadása (38 százalék) jellemzőbb.

Tanulságok

Mivel magas a foglalkoztatottság a fiatalok körében, Székely Levente szerint a munkáltatóknak – az anyagi megbecsülésen túl – olyan extrákat kell nyújtaniuk a munkavállalóknak, hogy vonzóvá tegyék a vállalatot, azokat a munkahelyeket, amelyeket kínálnak. A kutatás arra világít rá, hogy a fiatalok (40 év alattiak) alapvetően olyan munkahelyet szeretnének, ami izgalmas, változatos feladatokat kínál, és az önálló döntéshozatalt támogatja, illetve van egy olyan fix bázis fizikai értelemben, amelyik egy jó munkakörnyezetet tud teremteni számukra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Megtaláltuk a magyar Gulagnak nevezett internálótábor utolsó ismert túlélőjét. Az 1929-ben született Szabó Zoltán megjárta az Andrássy út 60-at, 1950 és 1953 között pedig több internálótáborban – Kistarcsán, Isaszegen, Bernátkúton, Tiszalökön és Recsken – is raboskodott. A 96 éves férfi 72 évig a legközelebbi családtagjain kívül senkinek sem beszélt a vele történtekről, még a szakirodalom és az emlékhelyet működtető Recski Szövetség sem tudott a létezéséről. Az InfoRádióval kivételt tett, viszont leszögezte, hogy hosszú életében először és utoljára hajlandó megszólalni ebben a témában, és a lakhelyét is titokban akarja tartani. Mint kiderül, ez az emlékeivel is így volt.

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Erre kevesen számítottak: tényleg nem éri meg felújítandó lakást venni?

Erre kevesen számítottak: tényleg nem éri meg felújítandó lakást venni?

Az ingatlanpiac idén történelmi árszinteket ért el Budapesten, ami különösen az első lakásvásárlókat szembesítheti új kihívásokkal. A Duna House adatai szerint az új építésű lakások átlagos négyzetméterára 1,5-1,6 millió forint között mozgott, addig a felújítandó téglalakásoké is látványosan emelkedett, elérve a 950-990 ezer forintot. A két kategória között még mindig jelentős az árkülönbség, de az elmúlt évben ez érezhetően csökkent. Ez a trend alapjaiban kérdőjelezi meg a korábbi feltételezéseket, miszerint egy felújítandó ingatlan automatikusan az olcsóbb alternatíva.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×