eur:
400.45
usd:
366.07
bux:
74013.88
2024. október 10. csütörtök Gedeon
Nyitókép: Pixabay

A NAV-tól a programszervezőkig – így használják itthon az MI-t

A fejlesztéspolitikai döntéseknél is komoly szerepet játszik a mesterséges intelligencia (AI) – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn Budapesten, az AI Summit 2024 rendezvényen.

Navracsics Tibor előadásában leszögezte: amit ma tudunk a mesterséges intelligenciáról, az nagyon kevés ahhoz képest, amit a jövőben fogunk tudni, mégis foglalkozni kell már most azzal a kérdéssel, mire lehet felhasználni az AI-t a területi döntéshozatalban.

A mesterséges intelligencia segítségével megerősíthető az adatvezérelt szakpolitika: az adatok összegyűjthetők, összevethetők, adatbázisok készíthetők, amelyek révén integrált tudásra tehetnek szert, precízebb adatkezeléssel jobban meghatározhatók a célzott beavatkozások, és az eredmények is visszamérhetőkké válnak – mondta a tárcavezető.

Navracsics Tibor a további lehetséges alkalmazási területek között említette az okosváros programot, amelyben

a polgárok mozgása, szokásai alapján digitális megoldásokkal "teszik okosabbá" a városok működését, a népegészségügyet és a járványkezelést, a környezeti fenntarthatóságot, valamint a gazdaságfejlesztést.

A digitális megoldásoknak és az adatkezelésnek köszönhetően várakozásaik szerint a jövőben a kormányzati politikai tervezés megalapozottabbá válhat, a komplex globális kihívásokra pedig hatékonyabban lehet majd reagálni.

Magyarországon a mesteréges intelligenciát már használja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Magyar Turisztikai Ügynökség, a helyi közszolgáltatási információs rendszer (IKIR), használták továbbá az Európa kulturális fővárosa programsorozat lebonyolítása során, és alkalmazzák a dél-dunántúli régió fejlesztésére irányuló modellprogramban is – sorolta.

Navracsics Tibor szólt arról is, hogy a 2022-es digitális gazdaság és társadalom index alapján Magyarország az Európai Unió átlaga alatt helyezkedik el

  • a digitális közszolgáltatások arányának,
  • a digitális technológiák integráltságának,
  • a humán tőke digitális felkészültségének,
  • de még az internethozzáférés tekintetében is.

A lemaradás mérséklése érdekében már indultak uniós forrásból olyan programok, amelyek erősítik a digitális infrastruktúrát és javítják a magyar lakosság digitális készségeit, a közigazgatás is elindul a digitalizáció útján, valamint a szeptember elsején elindult Digitális állampolgárság program is válasz erre a problémára.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.10. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Olyan események történnek, hogy csak kapkodjuk a fejünket, hogy mibe fektessünk

Olyan események történnek, hogy csak kapkodjuk a fejünket, hogy mibe fektessünk

Az elmúlt időszakban mindenki biztosra vette, hogy az inflációt legyőztük és már csak a növekedés miatt kell aggódni. Azonban a kínai lazítás, globális kamatcsökkentések és a vártnál jobb amerikai gazdasági teljesítmény miatt elképzelhető, hogy az eddig fennálló narratíva már nem életképes. Vagy mégis? Elképzelhető, hogy a következő időszak a narratívák harcáról fog szólni a tőzsdéken és amíg nincs egyértelmű győztes, addig az irányt sem lehet majd megmondani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×