Infostart.hu
eur:
385
usd:
328.34
bux:
121282.66
2026. január 21. szerda Ágnes

Kötelezettségszegési eljárás indult a plázastop miatt - a nap hírei

Új intézkedéscsomagot jelentett be a jegybank az ország külső pénzügyi sérülékenységének csökkentésére. Befejeződött a középfokú intézmények általános felvételi eljárása, a diákok mintegy 97 százaléka került be valamilyen középiskolába. Kártérítési pert indít a Budapesti Közlekedési Központ ellen a midibusztender miatt az Orangeways

Új intézkedéscsomagot jelentett be a Magyar Nemzeti Bank, amely az ország külső pénzügyi sérülékenységének csökkentését szeretné elérni az intézkedéssorozattal. Június 16-ától egy forint kamatcsere eszközt is bevezet az MNB. Madár István, a Portfolio.hu elemzője az InfoRádiónak elmondta, ez a magyar bankokat állampapírok vásárlására ösztönzi. Augusztustól kéthetes betétté alakul át a kéthetes MNB-kötvény, a jegybank irányadó eszköze. A forint gyengüléssel reagált a jegybanki intézkedéscsomag hírre.

Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság a plázastop miatt Magyarországgal szemben. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a Brüsszel által kifogásolt korlátozásokat megelőző években, az elszaporodó hipermarketek kiskereskedők ezreit lehetetlenítették el. A kormány szerint a nagyvállalatok és a kisvállalkozások egyaránt nélkülözhetetlen részei az egészséges kereskedelemnek, ennek biztosítására szolgál a támadott szabályozás, amelyet a kormány Brüsszelben is kész megvédeni.

Ismét elutasította a magyar kérelmet a cukor fordított adózására az Európai Bizottság. A Nemzetgazdasági Minisztérium azt közölte: azért kérték az áfafizetés módjának megváltoztatását, mert a hivatalos statisztikák szerint a cukorkereskedelemben jelentős az áfacsalásra épített fiktív ügyletek aránya, és így megszüntethetők lettek volna a visszaélések. A tárca hozzáteszi: Magyarország mindent elkövet az áfacsalásokkal érintett ágazatok tisztaságának növelésére, éppen ezért újabb tárgyalásokat kezdeményeznek a fordított áfa-fizetés kiterjesztéséért.

Egy-két héten belül válaszol a Legfőbb Ügyészség a Magyar Rezidens Szövetség kérdésére, hogy az előre nem kért, de utólag elfogadott hálapénz vesztegetésnek minősül-e az új szabályozás szerint. Polt Péter legfőbb ügyész az InfoRádió Aréna című műsorában valós problémának nevezte azt, amiről a fiatal orvosok véleményt kértek, hiszen megváltozott a Büntető-törvénykönyv, a gazdasági vesztegetés tényállásából pedig kimaradt, hogy ha valaki utólag kap valamilyen előnyt, akkor az hogyan értékelhető. Hozzátette, mérlegeli, hogy az egységes jogalkalmazés érdekében körlevélben az ügyészi szervezeten belül is megküldjék az álláspontot.

Kétségbevonhatatlan a magyar bírák függetlensége - hangsúlyozta egy szakmai fórumon a Kúria elnöke. Darák Péter felhívta a figyelmet a bíróvá válás, illetve a bírói előmenetel szigorú szabályaira. A főbíró szerint a 2012-től működő bírósági rendszer korrekciói óta megritkultak a szervezetet ért kritikák. Darák Péter elmondta: az európaiakkal összevetve a magyar igazságszolgáltatás átlagában nem húzódnak el kiemelkedően az ügyek.

Befejeződött a középfokú intézmények általános felvételi eljárása, az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a nyolcadikos tanulók mintegy 97 százaléka került be valamilyen középiskolába. Péntekig minden középfokú intézmény értesíti a hozzá jelentkező tanulókat a felvételi döntéséről. Azoknak, akiket most nem vettek fel, május 5. után kezdődik a rendkívüli felvételi eljárás időszaka. Ez már egyénileg, közvetlenül a középfokú iskolákban való jelentkezéssel, egyeztetéssel történik.

A tervek szerint újabb fogyatékkal élő hallgatók dolgozhatnak majd a minisztériumokban. A Magyar Nemzet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól úgy értesült, hogy jelenleg 20 fiatal dolgozik ösztöndíjjal, közülük 12-en a tárcánál, 8-an a Miniszterelnökségen. Az ösztöndíjprogram 1 hónapja indult, azok az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező fiatalok pályázhattak, akik már legalább 4 szemesztert elvégeztek.

Eltűnt egy Csontváry-festmény és Nemes Lampérth József egy alkotása a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ raktárából. A két mű értéke összesen több mint százmillió forint. Az intézmény belső vizsgálatot rendelt el, de az sem járt eredménnyel. Ezután a MODEM büntető feljelentést tett, ismeretlen tettes ellen. Nem tudni, hogy a műveket mikor és milyen körülmények között vitték el.

Kártérítési pert indít a Budapesti Közlekedési Központ ellen a midibusztender miatt az Orangeways. A társaság ezzel egyidejűleg a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordul az ügyben. A cég megdöbbentőnek tartja, hogy a már kihirdetett, elnyert pályázatot 18 nappal később eredménytelennek nyilvánította a BKK. A cég Tarlós István főpolgármestertől is állásfoglalást kér. Az Orangeways a Rába S91-es midibuszával indult a tenderen.

Több mint 30 ország részvételével megnyílt a XXI. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál. A vasárnapig tartó rendezvényen 450 magyar író vesz részt és összesen 300 könyvújdonság lesz látható. Az idei fesztivál díszvendége Sofi Oksanen finn író, díszvendég országa pedig Törökország. A gyerekeket diafilmekkel, interaktív könyvbemutatókkal és kézműves foglalkozásokkal is várják a Millenáris parkban.

Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Rég látott leolvadást tapasztalhattak a keddi kereskedésben a befektetők. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal is a geopolitikai fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát és Donald Trump amerikai elnök megint hathatósan tett (Grönland, vámok, új kereskedelmi háború) azért, hogy hivatalba lépésének első évfordulóján emlékezzenek rá, a piacok és a befektetők egyaránt. A részvényeket mindenhol adták a befektetők, a volatilitást jelző index látványosan megmozdult, a dollárt ütni kezdték, az amerikai kötvényhozamok emelkednek, az arany új csúcsra menetelt. A "Sell America" kereskedési stratégia megint felsejlik, ilyen legutóbb tavaly áprilisban történt, Trump vámbejelentéseinek idején.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×