Infostart.hu
eur:
381.82
usd:
322.36
bux:
126343.52
2026. január 26. hétfő Paula, Vanda

Németh Zsolt: Nem folytatható az európai építkezés euró nélkül

A visegrádi országok egyetértenek abban, hogy a kohéziós politika a válságkezelés fontos eszköze - mondta a Külügyminisztérium államtitkára az InfoRádióban a csütörtöki EU-csúcs előtt. Németh Zsolt beszélt a magyar-román kapcsolat "mézes éveiről" is.

Az Európai Uniónak az eurózóna védelmében tovább kell, hogy haladjon, ebben egyetértenek a visegrádi országok - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Külügyminisztérium államtitkára, aki szerint most az a kérdés, hogy milyen irányba halad tovább a válságkezelés.

Közös álláspont van abban is, hogy a válságkezelés eszköze a kohéziós politika fenntartása - tette hozzá Németh Zsolt, aki kiemelte: az eurózónának van jövője, a közös európai valuta nagy értéke az uniónak, és nem kivehető az európai építkezés folyamatából.

A visegrádi országok közös álláspontja az is, hogy a válságkezelő lépések teljességét azon országok, amelyek nem tagjai az eurózónának, akkor fogják csak alkalmazni, amikor elkezdik használni a közös valutát. Ez a kérdés Magyarországon öt-hat éven belül nem lesz aktuális.

A mézes évek

A szomszédsági politikára utalva az államtitkár arról beszélt, hogy Magyarország Szlovákiával és Romániával is rendezni akarja a kapcsolatát. Mint mondta: reményei szerint folytatható a Pozsonnyal korábban elindult párbeszéd, a román helyzetről pedig azt mondta: a tervek szerint még ezen a héten Bukarestbe látogat.

Ne adjuk fel a reményt, hogy folytatható az elmúlt évekre jellemző magyar-román jó viszony, "a mézes évek" - fogalmazott az államtitkár, aki szerint azonban az utóbbi időben volt néhány zavaró kérdés, amelyek "színezték a magyar-román kapcsolatokat".

Azon leszünk, hogy a magas szintű párbeszéd fennmaradjon. Nem pártok, hanem országok élnek egymás mellett. Világossá akarjuk tenni, hogy nem kívánunk beavatkozni Románia belpolitikai viszonyaiba. Készen állunk arra, hogy a kétoldalú együttműködést folytassuk, és bízunk abban, hogy a román fél nem próbálja berángatni a választási kampányba ezt a meglehetősen nehéz kétoldalú magyar-román viszonyt - fejtette ki Németh Zsolt.

Az Aréna teljes adását meghallgathatja, ha ide kattint.

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Skandinávia-szakértő: egy új krízis megmutatná, mennyire elégedett Donald Trump Grönland helyzetével

Skandinávia-szakértő: egy új krízis megmutatná, mennyire elégedett Donald Trump Grönland helyzetével

93 milliárd dollár kárt okozott volna az Egyesült Államoknak, ha az Európai Unió a kínaiak túlterjeszkedése ellen kitalált kereskedelmi-gazdasági korlátozásokat fordítja az USA ellen, ahogyan erre a napokban több európai vezető is célzott. Flamm László skandináv-szakértő szerint emellett az is a tárgyalóasztal mellé vihette Donald Trumpot, hogy az USA államadósságának egyik európai szereplője kiszállt a finanszírozásból, aminek komoly üzenete van.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Nincs megállás: tovább húzzák a Molt, itt az új csúcs a magyar tőzsdén

Nincs megállás: tovább húzzák a Molt, itt az új csúcs a magyar tőzsdén

Az elmúlt időszakban geopolitikai hírek dominálták a tőkepiaci hangulatot, hétvégén Donald Trump 100 százalékos vámmal fenyegette Kanadát, ha az kereskedelmi megállapodást köt Kínával. Kanada később tagadta, hogy megállapodást akarna kötni Kínával. A fennálló geopolitikai feszültségek mellett az ázsiai piacok vegyesen indították a hetet, Európában pedig szintén iránykeresés jellemző. A magyar tőzsde ehhez képest tovább emelkedik, a BUX új csúcsot állított be. A továbbra is fennálló geopolitikai bizonytalanság mellett az arany is új csúcsra ment, először átlépve az 5000 dolláros szintet. Fontos lesz ez a hét a piacok számára, hiszen a Fed kamatdöntő ülést tart, emellett pedig az S&P 500-nak 90 tagja jelent a héten, beleértve egy sor big tech céget, mint az Apple, a Meta Platforms, és a Microsoft.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×