Infostart.hu
eur:
356.23
usd:
302.68
bux:
135685.73
2026. május 7. csütörtök Gizella

Sólyom: A politikai csatákból ki kell hagyni az igazságszolgáltatást

A politikai csatákból teljesen ki kell hagyni az igazságszolgáltatást - figyelmeztetett Sólyom László köztársasági elnök az ügyészség napja alkalmából tartott keddi ünnepségen, az igazságügyi palotában.

Vissza kell utasítani a pártatlanság és függetlenség megkérdőjelezését, származzon az bármilyen oldalról és szándékból - mondta Sólyom László köztársasági elnök az ügyészség napja alkalmából az igazságügyi palotában tartott beszédében. Hozzátette: ma ugyanis kétségbe vonják az ügyészség pártatlanságát.

Az államfő emlékeztetett: idén márciusban Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök nyilvánosan kétségbe vonta a bíróságok és az ügyészség pártatlanságát, miközben nem tudott példát hozni arra, hogy bármely döntés jogilag kifogásolható lett volna.

Sólyom László kitért arra is, hogy a korábbi miniszterelnök azóta már távozott posztjáról, az ügyészség elleni támadások azonban folytatódtak. A politikusok ellen indult eljárások kapcsán az érintettek az eljárás megindulása miatt a nyilvánosság előtt politikai részrehajlásról beszélnek, és a parlamentben újra mind gyakrabban interpellálják a legfőbb ügyészt konkrét ügyek kapcsán, válaszát pedig nem fogadják el - fejtette ki.

Az államfő szerint szintén veszélyezteti az ügyészség pártatlanságába vetett bizalmat, ha politikai csatákban egy ellenzéki párt ügyészi eljárásokat és bírói ítéleteket helyez kilátásba hatalomra kerülése esetén, holott az ügyészségnek bűncselekmény gyanúja esetén nyilvánvaló kötelessége eljárni, attól teljesen függetlenül, ki van hatalmon.

A köztársasági elnök hangsúlyozta: a politikai csatákból teljesen ki kell hagyni az igazságszolgáltatást. Sólyom László szerint a mai politikai kultúrában és körülmények között az ügyészségnek elsőrendű feladata - és alapvető érdeke -, hogy pártatlanságát minden szempont figyelembevételével, körültekintően vigyázza, emellett annak is igyekezzen elejét venni, hogy bármilyen befolyást lehessen belemagyarázni eljárásába. Ezért nagyon fontos a kommunikáció, a nyilvánosság megfelelő tájékoztatása általában, de különösen a nagyobb érdeklődést kiváltó ügyekben - tette hozzá az államfő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.05.07. csütörtök, 18:00
Molnár Judit
a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke
Egyre közelebb lehet a megállapodás Iránnal - Mit csinálnak a tőzsdék?

Egyre közelebb lehet a megállapodás Iránnal - Mit csinálnak a tőzsdék?

Nagyot javult a hangulat az elmúlt napokban a piacokon, miután a befektetők az amerikai–iráni békemegállapodás esélyét kezdték el árazni, melynek hatásra nagyot estek az olajárak, a részvénypiacok pedig raliznak. Az amerikai tőzsdéken tegnap az AI-sztori is fontos lökést adott, az AMD erős előrejelzése után a technológiai és chiprészvények húzták a piacot, az S&P 500 és a Nasdaq is új csúcsra kapaszkodott. Ázsiában szintén folytatódott az emelkedés, a japán Nikkei történelmi csúcsra ment, miközben a dollár gyengült, részben az olajár esése miatt enyhülő inflációs félelmek következtében. Európában is emelkedéssel indult a kereskedés, azonban a nyitástól távolodva szép lassan elolvadtak a pluszok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×