Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 25. szombat Jakab, Kristóf

Így hamisított az autóklub - Botrány Németországban

A német autógyárak ezen a héten beváltják fenyegetésüket és visszaadják a botrányba keveredett autóklubnak, az ADAC-nak a tőle kapott "Sárga angyal" kitüntetéseiket. Kiderült ugyanis, hogy a több mint 18 millió taggal rendelkező német autóklub meghamisította a gépkocsik közkedveltségi listáját. Az ADAC elnöke lemondott, az autóklub vezetősége pedig bejelentette, hogy tekintélyének visszanyerése érdekében köztiszteletben álló személyiségekből alakít igazgatótanácsot.

A Welt am Sonntag című napilap értesülése szerint a BMW, a Volkswagen és a Daimler visszaadja az ADAC-tól kapott kereken 40 kitüntetését. A gépkocsigyárak így akarnak tiltakozni az autóklub csalásai ellen. Holott a "Sárga angyal" díj az elmúlt években jelentős anyagi haszonnal járó rangot biztosított gyártmányaik számára.

A több, mint 18 millió taggal rendelkező német autóklub, az ADAC Németország egyik legismertebb, állami támogatással működő társadalmi szervezete, amelynek most eltékozolt tekintélyét jól példázza, hogy havonta megjelenő Motorwelt című lapjának, a tavalyi választások előtt hosszú interjút adott Angela Merkel kancellár is. A közúti forgalommal kapcsolatos ítéletei, mint például az utak, hidak vagy alagutak állapotáról készült felmérései Európa szerte irányadóak volt, csakúgy, mint az évről-évre átadott "Sárga angyal" kitüntetései, amelyekkel a legkedveltebb személyautókat díjazták.

Nemrég azonban kiderült, hogy az adatokat meghamisították: a legutóbbi győztes Volkswagen Golfra leadott szavazatok számát például egyenesen megtízszerezték. Ugyanígy önkényesen változtattak a lista sorrendjén is, mert a botrány kirobbanása után felkért független könyvvizsgáló szervezet, a Deloitte kimutatta, hogy a második, a ténylegesen legtöbb szavazatot szerzett BMW 3-at az ADAC egyszerűen semmibe vetette.

Az autóklub elnöke a botrány miatt már lemondott tisztségéről és a szervezet most úgy próbálja visszanyerni tekintélyét, hogy olyan közismert személyekből alakít igazgató tanácsot, mint az ENSZ gyermekalapjának németországi vezetője, vagy a legfelsőbb bíróság elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Óriásberuházást jelentett be Kapitány István

A Suzuki 76 milliárd forintos fejlesztésre készül esztergomi gyárában, a beruházás az elektromos járművek és akkumulátorcsomagok gyártását is érinti – közölte Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Esett a Nasdaq, megint nyomás alatt a chipgyártók

Esett a Nasdaq, megint nyomás alatt a chipgyártók

Péntek reggelre bizonytalan hangulat alakult ki a tőzsdéken, miután a közel-keleti konfliktus eszkalációja egy ponton 100 dollár fölé hajtotta a Brent árfolyamát, ismét felerősítve az inflációs és kamatemelési félelmeket. A helyzetet Donald Trump új vámintézkedései is rontották, miközben a vállalati fronton sorra érkeznek a gyorsjelentések. Napközben azonban javul a hangulat, Európában részben az olajár napközbeni korrekciójának köszönhetően pozitív volt a kép, a magyar tőzsdén pedig a BUX és a Mol is történelmi csúcsra ment. Az amerikai indexeket azonban ma is lehúzzák a chipgyártók.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×