Infostart.hu
eur:
362.72
usd:
310.89
bux:
151360.28
2026. augusztus 25. kedd Lajos, Patrícia

H1N1: Az egészségügyi hatóságok nyakán marad a vakcina

Németországban a tartományok egészségügyi miniszterei és az érintett gyógyszergyár vezetői megegyeztek abban, hogy a H1N1-es vírus ellen ősszel megrendelt 50 millió adag oltóanyagból csak 34 milliót vesznek át. A jelek szerint azonban még így is jelentős mennyiségű szérum marad a tartományok nyakán.

Az újinfluenza-járvány kitörésekor a szakemberek még azzal számoltak, hogy két adag oltásra lesz szükség a védettség megszerzéséhez. Időközben kiderült, hogy egyetlen szérummal megelőzhető a fertőzés, de még ez iránt is nagy érdektelenség, illetve a fenntartás nyilvánul meg a német közvéleményben, következésképpen az oltóanyag zöme a tartományok egészségügyi hivatalának nyakán maradt.

Márpedig ősszel csaknem 420 millió euróért rendeltek annyi szérumot, amely a lakosság egyharmada számára lett volna elegendő. Miután a halálos kimenetelű járvánnyal való fenyegetés alaptalannak bizonyult, a lakosság alig öt százaléka oltatta be magát az új típusú influenza ellen.

A most született megállapodás értelmében a szérumot előállító GlaxoSmithKline nevű brit gyógyszergyár csak 34 millió oltóanyag átvételére kötelezi a német tartományokat, ezek így az eredetinél 133 millió euróval kevesebb összeg átutalására kényszerülnek.

A gyógyszergyár nagyvonalúnak tűnő magatartását alighanem részben az magyarázza, hogy a napokban az Európa Tanács bírálta a járványkezelés módját, és a gyógyszer gyártók esetleges befolyását emlegette.

A német tartományok a raktáron maradt oltóanyag jelentős hányadát Franciaország és Nagy-Britannia példáját követve valószínűleg felkínálják majd a harmadik világ országainak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szabó Zoltán „Topi”: katapultáláskor mintha minden lelassult volna

Balesetet szenvedett hétfőn tíz óra után kicsivel Szolnok katonai repülőterén a Magyar Honvédség egyik Gripen harci repülője. A bajba jutott gép pilótája Szolnok felé kanyarodott, hogy az ottani reptéren kényszerleszállással tegye le a gépet, de már nem sikerült teljesen végrehajtania a manővert, katapultálnia kellett. Hasonló történt 21 éve Szabó Zoltán „Topival”, aki egy lángoló MiG 29-esből katapultált.
inforadio
ARÉNA
2026.08.25. kedd, 18:00
Totyik Tamás
a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke
Visszatért a bizonytalanság, vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Visszatért a bizonytalanság, vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Fokozott feszültség mellett indul a hét a világ tőzsdéin, a befektetők figyelme elsősorban az Egyesült Államok Iránnal szembeni új szankciós csomagjára szegeződik, amelynek részleteit ma ismertette Washington. Az amerikai pénzügyminiszter minden eddiginél súlyosabb pénzügyi offenzívát helyezett kilátásba, Teherán pedig azzal fenyegetőzik, hogy a gazdasági nyomás fokozása esetén leállíthatja a Perzsa-öböl olajexportját. Közben újabb fontos fejlemény érkezett az amerikai kötvénypiacról is: a pénzügyminisztérium a közel 1000 milliárd dolláros Treasury General Accountot is felhasználhatja a múlt héten kibővített hosszú lejáratú kötvény-visszavásárlási program finanszírozására. Ez jelentősen növelhetné Washington mozgásterét a hosszú hozamok leszorításában, miközben a magas amerikai kamatszintekkel, az adósságpályával és az inflációval kapcsolatos aggodalmak továbbra is meghatározzák a piaci hangulatot. Ezt követően eséssel kezdődött a hét az ázsiai tőzsdéken, Európában és az USA-ban pedig vegyes mozgásokat láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×