eur:
394.11
usd:
365.27
bux:
65384.6
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

Áttörő eljárás után fogant meg Oliver

Tizenhárom sikertelen petesejt-beültetés után, 41 éves korában végre életet adott egy gyermeknek az a nő, aki a világon elsőként egy új, áttörő eljárás keretében esett át mesterséges megtermékenyítésen, Nagy-Britanniában.

Az eljárás lényege, hogy az asszony petesejtjeit genetikai vizsgálat alá vonták az orvosok, mielőtt elvégezték volna a mesterséges megtermékenyítést, hogy kiválasszák az arra legalkalmasabbat.

Ezzel jelentősen, nagyjából kétszeresére nő a fogamzás sikerességének esélye. A biológusok alaposan átvizsgálták a petesejtek 23 kromoszómapárját, hogy kiszűrjék azokat a rendellenességeket, amelyek megakadályoznák a megtermékenyülést.

Az orvosok szerint az asszonynak kevesebb, mint 7 százalék esélye volt arra, hogy gyermeke szülessen. A vizsgálat kimutatta, hogy a monitorozott nyolc petesejtjéből mindössze kettőnél volt esély a fogantatásra. A biológusok mindkettőt megtermékenyítették, de csak egyet ültettek vissza a méhébe. Az meg is tapadt, majd 9 hónap múlva, júliusban megszületett Oliver.

A brit Care Fertility Group nevű, mesterséges megtermékenyítéseket végző intézmény professzora, Simion Fishel elmondta, hogy a kromoszóma-rendellenesség döntő szerepet játszik a gyermeknemzés sikertelenségében. A teljes kromoszómavizsgálat azonban megkétszerezi a fogamzás esélyét.

Elmondta azt is, hogy a 39 év felettiek petesejtjeinek átlagosan 75 százalékában rendellenesek a kromoszómák, míg a fiatalabbaknál 50 százalékos az arány.

A Nagy-Britanniában kifejlesztett vizsgálat 48 óra alatt elvégezhető, azaz nincs szükség például arra, hogy lefagyasszák az embriókat a beültetés előtt. Az eljárás költsége majdnem 2000 font, azaz több mint 620 ezer forintnak megfelelő összeg, amelyet a szigetország egészségbiztosítója nem fedez.

A világon az első, mesterséges megtermékenyítés által fogant gyermeke 1978-ban született meg.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×