Amikor az ember már azt hihette, mindent tud a 2026-as labdarúgó-világbajnokság selejtezőinek lebonyolításáról, a FIFA - mint a Magyar Nemzet írja - előállt egy új, véglegesnek látszó menetrenddel, amely alapján a magyar válogatottnak nem igazán egyszerűsödött le a dolga, ami a kijutást illeti.
Tisztázódtak tehát a most pénteki (december 13. dél, Zürich, Svájc) sorsolás háttérszabályai, ezek alapján a magyar csapat nemcsak 4, de 5 csapatos csoportba is kerülhet, így nem annyira kiszámítható, hogy mi várhat Marco Rossi második kalapos legénységére. Amennyiben 5 csapatos lesz a csoport, júniusban vb-selejtez úgy, hogy előtte még márciusban vár rá egy osztályozó a Nemzetek Ligája A divíziójában maradásért.
Ismert, a korábbi szabályzatban még az állt, hogy azon válogatottak, amelyek a sorsolást a második, harmadik, valamint a negyedik kalapból várják és érdekeltek a Nemzetek Ligája osztályozójában is - ebbe a körbe esik a magyar válogatott is -, automatikusan négycsapatos csoportokba kerülnek. Ez egyrészt azt is jelentette volna, hogy Marco Rossi csapata csak jövő szeptemberben kezdte volna meg a vb-selejtezőket, másrészt növelné annak az esélyét, hogy az első kalapból a legerősebb riválisok közül kap ellenfelet a magyar válogatott.
Az ötcsapatos csoportnak persze előnyei és hátrányai is vannak, előny, hogy talán nem lesz olyan erős a csoport, hátrány, hogy már ugye márciusban NL-osztályozót kell játszani, ami plusz teher a naptárban a labdarúgóknak. Hátrány még, hogy Marco Rossi úgy tervezte, júniusban két felkészülési mérkőzést játszik a válogatott, ám ezen időpontokra biztosan éles meccsek jutnak majd.
A négycsapatos csoportban Magyarország a kontinens négy legjobb csapata közül az egyikkel jó eséllyel összekerül.
Ami még érdekes a válogatott számára, hogy az NL-rájátszásában szintén lesznek meccsek a legjobbaknak (is), így ha júniusban az abban érdekeltekkel kéne összecsapni vb-selejtezőn, ott luk lesz a naptárban, vagy a legjobbak 4 csapatos csoportba kerülnek.
Lehetséges vb-selejtezős ellenfeleink:
3. kalap: Skócia, Szlovénia, Írország, Grúzia, Izland
4. kalap: Bulgária, Koszovó, Örményország.
Itt is elmondható: a kalapokon belül az erősebb riválisok érkezésének esélye nőtt meg.
Elméletileg továbbra is elképzelhető, hogy végül Ausztria, Montenegró és Luxemburg jut ellenfélül a magyar válogatottnak, de egy Németország, Grúzia, Koszovó hármasnak például sokkal nagyobb az esélye a Magyar Nemzet cikke szerint.
A sorsoláson A-L csoportok lesznek, először a legjobbakat teszik csoportokba, ezután jövünk "mi".
A mérkőzések sorrendjét és időpontjait a sorsolást követően hozzák nyilvánosságra, míg a mérkőzések helyszíneit az adott összecsapás előtt legkésőbb 90 nappal kell közölniük a hazai csapatok szövetségeinek.
A selejtezőkön 54 válogatott vesz részt, melyek közül a csoportelsők egyeneságon jutnak ki a 2026-os Egyesült Államok, Kanada és Mexikó által rendezett vb-re, a csoportmásodikok pedig a Nemzetek Ligájából érkező négy csapattal kiegészülve pótselejtezőn küzdenek meg az addig még nem kvalifikált európai csapatok számára még elérhető nyolc helyért.
Kalapok tehát
Első kalap: Franciaország, Spanyolország, Portugália, Olaszország, Horvátország, Hollandia, Dánia, Németország, Anglia, Belgium, Svájc, Ausztria
Második kalap: Ukrajna, Svédország, Törökország, Wales, MAGYARORSZÁG, Szerbia, Lengyelország, Románia, Görögország, Szlovákia, Csehország, Norvégia
Harmadik kalap: Skócia, Szlovénia, Írország, Albánia, Észak-Macedónia, Grúzia, Finnország, Izland, Észak-Írország, Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Izrael
Negyedik kalap: Bulgária, Luxemburg, Fehéroroszország, Koszovó, Örményország, Kazahsztán, Azerbajdzsán, Észtország, Ciprus, Feröer, Lettország, Litvánia
Ötödik kalap: Moldova, Málta, Andorra, Gibraltár, Liechtenstein, San Marino