Infostart.hu
eur:
382.2
usd:
328.23
bux:
108922.07
2025. december 5. péntek Vilma
Az MSC Vittoria konténerszállító teherhajó halad a Szuezi-csatornában az egyiptomi Iszmáilijánál 2023. december 22-én. Az amerikai védelmi minisztérium négy napja jelentette be, hogy a Vörös-tenger hajózási szabadságát célzó Prosperity Guardian (Jólét Őrzője) fedőnevű művelet részeként Nagy-Britannia, Bahrein, Kanada, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Norvégia, a Seychelle-szigetek, Spanyolország és Dánia az Egyesült Államokkal együtt közös járőrözés bevezetését tervezi a Vörös-tenger déli részén és a szomszédos Ádeni-öbölben. A nemzetközi kezdeményezés célja, hogy véget vessen a jemeni húszi lázadók támadásainak a térségen áthaladó hajók ellen.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Hoszam

Drámai helyzet állt elő a Szuezi-csatornán

Drasztikusan lecsökkent Egyiptom Szuezi-csatorna forgalmából származó díjbevétele a jemeni húszi milícia hajózás ellen intézett támadásai miatt. A Szuezi-csatorna Hatóság ezért díjcsökkentést fontolgat a forgalom visszaállítása, a bevétel növelése érdekében.

Az egyiptomi Szuezi-csatorna Hatóság vezetője, Osama Rabie közölte, hogy a hatóság 12-15 százalékos kedvezményt készül bevezetni a tranzitdíjakra, hogy segítsen helyreállítani a forgalmat a stratégiai fontosságú vízi úton. Rabie egy telefonos interjúban a Sada al-Balad televíziós csatornának elmondta, hogy a kedvezmények az egyiptomi elnök, Abdel-Fattáh esz-Szíszi ratifikálását követően néhány napon belül életbe léphetnek.

Az egyiptomi központi bank által a hónap elején közzétett adatok szerint a Szuezi-csatorna bevételei, amelyek Egyiptom egyik legfontosabb devizaforrását jelentik, az előző év azonos időszakában elért 2,40 milliárd dollárról a tavalyi negyedik negyedévben 880,9 millió dollárra zuhantak a húszi támadások következtében.

A jemeni húszi felkelők a gázai palesztinokat támogatják saját állításuk szerint az Izraelbe tartó teherhajók ellen intézett támadásokkal, ami a többi hajót is elriasztja a csatorna használatától.

Rabie a múlt héten találkozott a hajózási ügynökségek képviselőivel, akik ideiglenes ösztönzőket kértek a megnövekedett kockázat miatt a Vörös-tengeren közlekedő hajók magasabb biztosítási költségeinek ellensúlyozására.

A találkozóra azt követően került sor, hogy az Egyesült Államok és a húszi milícia között Omán közvetítésével létrejött tűzszünet értelmében az Egyesült Államok vállalta a jemeni húszi milícia elleni bombatámadások leállítását, amennyiben a csoport felhagy az amerikai hajók elleni támadásokkal.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.08. hétfő, 18:00
Szlávik János
a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője
Szép csendben hétvégi pihenőre ment a részvénypiac

Szép csendben hétvégi pihenőre ment a részvénypiac

November végén volt egy kisebb megingás a világ tőzsdéin, az AI lufi kipukkanásától is tartottak a befektetők, de persze azt az esést is megvették a befektetők, és mostanra újra a történelmi csúcsok közelében állnak a világ részvénypiacai. Pénteken kitart a jó hangulat Európában, illetve Amerikában egyaránt. Közben a nap legjobban várt adatközlése is megérkezett, van minek örülni, ugyanis majdnem fél év után először javult decemberben a fogyasztói bizalom az Egyesült Államokban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 5. 22:03
×
×
×
×