Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
Israeli-Palestinian conflict concept.
Nyitókép: Tuomas A. Lehtinen / Getty Images

ENSZ: Gázában fogytán az élelem

Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) kifutott az élelmiszerkészletekből a Gázai övezetben a palesztinok lakta térség csaknem nyolc hete tartó izraeli blokádja nyomán.

A WFP bejelentette, hogy készletei minden maradékát kiszállította már a támogatásával működő jótékonysági konyháknak az övezetben. E konyhák napokon belül kifogyhatnak az élelmiszerekből.

A világszervezet adatai szerint a több mint 2 milliós Gázai övezet lakosságának nagyjából 80 százaléka szorul rá az élelmiszerosztásra, tekintettel arra, hogy az izraeli blokád miatt a térség el van vágva más forrásoktól.

A WFP 37 jótékonysági konyhát támogat, amelyek naponta összesen mintegy félmillió adag ételt biztosítanak.

A WFP közölte azt is, hogy több mint hét hete nem érkezett sem humanitárius, sem pedig kereskedelmi jellegű szállítmány a térségbe. Hangsúlyozta, hogy ha a blokádot hamarosan nem oldják fel, úgy kénytelen lesz felhagyni ottani tevékenységével. Az ENSZ szervezet beszámolt arról is, hogy az élelmiszerárak 1400 százalékkal megugrottak a tűzszünet idején tapasztalt szinthez képest. Több mint 116 ezer tonna élelmiszer ragadt a határátkelőhelyeken, amivel egymillió embert lehetne ellátni négy hónapig. Március 31-én a WFP támogatta 25 pékségnek kellett bezárnia, miután kifogytak lisztből és étolajból.

A Hamász irányította gázai kormányzat sajtóirodája pénteken közleményében úgy fogalmazott, hogy az éhínség többé már nem egy közelgő fenyegetés, hanem kezd valósággá válni. "Palesztin családok ezrei kénytelenek éhínséggel szembesülni, mert nem tudnak egyetlen étkezést sem biztosítani gyermekeik számára".

Izrael március 2-án elvágta a térségbe irányuló élelmiszer-, üzemanyag-, gyógyszerszállításokat és az egyéb közszükségleti cikkek bevitelét a határátkelők lezárásával, az intézkedést azzal indokolva, hogy további nyomást kíván gyakorolni a térségben működő radikális iszlamista Hamász palesztin szervezetre a még markában tartott túszok elengedése végett.

Izrael cáfolta, hogy a térséget éhínség fenyegetné, és közölte, elejét kívánja venni annak, hogy a segélyek a Hamász harcosainak kezeibe kerüljenek.

Az izraeli külügyminisztérium szerint a tűzszünet 42 napja alatt a Gázai övezetbe 25 ezer teherautó érkezett segélyekkel, amelyeket a Hamász hadigépezete újjáépítésére használt fel. Jogvédők a blokádot "kiéheztetési taktikának", illetve lehetséges háborús bűncselekménynek nevezték.

A gázai egészségügyi minisztérium szerint az utóbbi egy napban legalább 78-an vesztették életüket izraeli légicsapásokban a térségben.

Címlapról ajánljuk
Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Amikor egy idegen állat- vagy növényfaj megtelepszik Magyarországon, hajlamosak vagyunk csak ökológiai problémaként gondolni rá, pedig a számlát nem a természet, hanem a gazdaság fizeti. Fertő Imre, a Budapesti Corvinus Egyetem Fenntartható Fejlődés Intézetének professzora az InfoRádióban azt mondta, az igazi veszteség sokszor olyan „láthatatlan” tételekben rejlik, mint a romló vízminőség vagy az eltűnő fajok, ezért fontos a minél gyorsabb cselekvés, továbbá mérsékelni kell az okozott károkat, negatív hatásokat.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×