Infostart.hu
eur:
358.14
usd:
313.8
bux:
139327.32
2026. július 8. szerda Ellák
Nyitókép: Pixabay

Vérengzett az al-Kaida

Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz tartozó JNIM dzsihadista csoport azt állítja, hogy megölt 70 katonát két rajtaütésben Beninben. Ez volna az utóbbi évtized legtöbb halálos áldozatot követelő dzsihadista támadása Nyugat-Afrikában, ha igaznak bizonyul - írta a SITE Intelligence Group hírszerző szervezet.

A terrorista szervezetek online tevékenységét figyelő és elemző SITE a JNIM csütörtöki közleményére hivatkozva jelentette, hogy a dzsihadisták Benin északkeleti Kandi tartományának Alibori megyéjében megöltek hetven katonát.

A nyugat-afrikai Benin és tengerparti szomszédja, Togo területén az utóbbi években számos szélsőséges csoport követett el támadást, hogy befolyását kiterjessze a Száhel-övezettől északra fekvő területekre is.

Az al-Kaidához köthető Dzsamáa Nuszrat-ul-Iszlám va al-Muszlimín (JNIM) 2017-ben alakult meg Maliban, és jelenleg a Száhelben garázdálkodó két legnagyobb szélsőséges csoport egyike. A szervezet megalakulása óta folyamatosa terjeszkedik az övezeten kívüli területekre.

A Száhel-övezeti lázadás 2012-es kirobbanását követően az erőszak előbb Maliból terjedt át a szomszédos Burkina Fasóra és Nigerre, és nemrégiben a nyugat-afrikai partvidék északi területein is megjelent, köztük Beninben.

E konfliktusokban már több ezren vesztették életüket, és milliók kényszerültek elmenekülni lakhelyükről, ami hozzájárult ahhoz, hogy 2020 és 2023 között összesen öt katonai hatalomátvétel történt Maliban, Burkina Fasóban és Nigerben. A katonai kormányok megszakítottak minden kapcsolatot hagyományos nyugati szövetségeseikkel, és Oroszország segítségét kérték a dzsihadista szervezetek elleni küzdelemhez.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump: beteg emberek vezetik őket, vége az iráni megállapodásnak

Donald Trump: beteg emberek vezetik őket, vége az iráni megállapodásnak

Az Iránnal kötött, a háború befejezését célzó ideiglenes megállapodás „véget ért” – jelentette be szerdán Ankarában a NATO-csúcstalálkozón Donald Trump amerikai elnök. Megszólalt az iráni hadsereg, illetve az EU repülésbiztonsági ügynöksége.
inforadio
ARÉNA
2026.07.08. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
Borulni látszik az iráni béke, mélyponton a forint

Borulni látszik az iráni béke, mélyponton a forint

Újra nő a feszültség az USA és Irán közt, a tankerhajók elkezdtek visszafordulni a Hormuzi-szorosnál, és a közel-keleti konfliktus élesedésének hírére a forint is gyengülésnek indult. Délelőtt Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy részéről érvényét vesztette az Iránnal kötött szándéknyilatkozat a háború lezárásáról, ami még mélyebbre lökte a hazai fizetőeszközt. A forint mozgását emellett egyszerre alakíthatja a nap folyamán a kedvező hazai inflációs kép, az érkező magyar költségvetési adatok, a dollár nemzetközi erősödése és az esti Fed-jegyzőkönyv.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×