Infostart.hu
eur:
352.23
usd:
308.2
bux:
139495.62
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Módosítani kellett a Nemzetközi Űrállomás pályáját egy kilőtt műhold miatt

Az ilyen eszközök elleni fegyverek tesztjeként likvidálták a Föld körül keringő műholdat, most ismét ez okozott gondot.

Módosították pénteken a Nemzetközi Űrállomás (ISS) pályáját, hogy elkerülje az orosz hadsereg által korábban megsemmisített orosz műhold törmelékeit. A művelethez az ISS-hez csatlakoztatott Progressz teherűrhajó hajtóművét kapcsolták be - számolt be Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz Orosz Szövetségi Űrügynökség vezérigazgatója Telegram oldalán.

Az orosz hadsereg 2021. november 15-én semmisítette meg a használaton kívüli Celina-D típusú műholdat az ilyen űreszközök elleni fegyverek tesztelése során.

Az Egyesült Államok akkor bírálta a lépést, arra figyelmeztetve, hogy a műhold darabjai veszélyeztethetik az ISS-t és a fedélzeten dolgozó nemzetközi űrhajóscsapatot.

Amikor az űrállomás először haladt át a törmelékmezőn, a személyzetet arra utasították, hogy saját biztonságuk érdekében vegyék fel az űrruhákat és szálljanak be az ISS mentőkapszulájába.

Az orosz hadsereg akkoriban cáfolta, hogy bármilyen veszély fenyegette volna az ISS-t.

A Kozmosz 1408 szovjet felderítő műholdat 1982-ben bocsátották alacsony Föld körüli pályára, ahol két évig működött, és tovább keringett pályáján.

Az ISS fedélzetén jelenleg három orosz, három amerikai és egy olasz űrhajós dolgozik.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal meg fogja vizsgálni azokat a cégeket, amelyek éves árbevételének a 75 százaléka közbeszerzésekből származik – mondta a miniszterelnök hétfő este egy tévéinterjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×