Infostart.hu
eur:
386.03
usd:
330.55
bux:
0
2026. január 12. hétfő Ernő
Nyitókép: Pixabay

Felgyógyult egy súlyosan vírusbeteg kismama a vérplazma segítségével

Az eset Lengyelországban történt.

A Sziléziai vajdaság egyik járványkórházában egy kismama felépült a koronavírus okozta betegség súlyos formájából, mégpedig egy meggyógyult betegtől nyert vérplazma segítségével - közölte szerdán a lengyel sajtó.

A Covid-19-ben szenvedő, terhes asszonyt április végén szállították a sziléziai Kedzierzyn-Kozle városban létesített járványkórházba. Mivel betegsége egyre súlyosabbá vált, az orvosok császármetszésről döntöttek,

a kisbaba koraszülött volt, de egészséges.

A betegség további súlyosbodása miatt lélegeztetőgépre rákapcsolt kismamánál az orvosok múlt szerdán vérplazmát alkalmaztak. Ezt követően két napon belül a nő állapota "radikálisan javult", jelenleg már tünetmentes, feltehetően a jövő héten hazaengedik - közölte a kórház igazgatóhelyettese.

A Covid-19-ből felgyógyult donoroktól nyert vérplazma alkalmazását kiegészítő, kísérleti terápiaként több lengyelországi kórházban kezdték el április közepén, miután a módszer egyebek között Kínában és az Egyesült Államokban kedvező eredményeket hozott. A Kedzierzyn-Kozlében működő kórház Lengyelországban elsőként számolt be a terápia sikeréről.

Az első lengyelországi vérplazmadonorok között volt Michal Wos környezetvédelmi miniszter, aki április elején gyógyult fel a fertőzésből.

Április végén a Gazeta Polska konzervatív hetilap megírta:

a lengyel kormány vérplazma-alapú, több súlyos betegség gyógyításában alkalmazott gyógyszereket előállító gyár építését tervezi.

Jelenleg a lengyel állam évi mintegy 500 millió zlotyt (38,5 milliárd forint) költ a külföldről importált, részben a lengyel donoroktól nyert vérplazma felhasználásával készült gyógyszerekre. A vérplazmát frakcionáló gyár létesítését már a szocialista kormány idején, 1995-ben tervezték, a kivitelezést akkor azonban egy korrupciós botrány meghiúsította.

Lukasz Szumowski egészségügyi miniszter hétfőn közölte: az országban lassul és stabillá válik a fertőzések napi növekménye, de a reprodukciós ráta még mindig enyhén 1 felett van, vagyis száz betegtől valamivel több mint száz ember fertőződhet meg. Az egészségügyi tárca szerda esti adatai szerint összesen 14 740 esetben mutatták ki a Covid-19 fertőzést, több mint 410 ezer vírusteszt alapján. Az utóbbi 24 órában 309 új megbetegedést regisztráltak, míg az előző napi növekmény 425 volt. Egy nap alatt 17 beteg hunyt el. Összesen 733 a halálos áldozatok, 4655 pedig a felgyógyultak száma.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
500 fölött a halottak száma Iránban, a bukás szélén álló iszlám rezsim durva terrorral reagál a tömegtüntetésekre

500 fölött a halottak száma Iránban, a bukás szélén álló iszlám rezsim durva terrorral reagál a tömegtüntetésekre

Bár halálbüntetés is járhat érte, tömegével égetik el a tereken a hidzsábjukat a nők Iránban, így tiltakozva az iszlám rezsim elnyomása ellen. Az internet letiltása miatt nem lehet ellenőrizni, de egy jogvédő szervezet szerint több mint 500 embert öltek meg az iráni tüntetések idején. A kórházak megteltek, van, ahol az utcán terítették ki halottakat, hogy a családjuk azonosítsa őket. A hatalom szerint Amerika és Izrael tüzeli a tiltakozásokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Drámai mozgások a pénzpiacon: vizsgálat indult a Fed elnöke ellen, a forintot sem hagyják nyugton

Drámai mozgások a pénzpiacon: vizsgálat indult a Fed elnöke ellen, a forintot sem hagyják nyugton

Hétfő reggel a forint vegyes képet mutat a főbb devizákkal szemben: az euróval szemben enyhe gyengülés, a dollárral szemben viszont határozott erősödés látszik, miközben a nemzetközi piacokon a dollár általánosan nyomás alá került. Ma a geopolitikai hírek lesznek meghatározók a devizapiacokon, valamint a befektetők már elkezdhetik árazni a magyar inflációval kapcsolatos várakozásaikat, amely adatokat holnap teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×