Infostart.hu
eur:
390.06
usd:
339.31
bux:
122057.84
2026. március 30. hétfő Zalán

Megbukott mindkét parlamenti bizalmi szavazás a francia kormánnyal szemben

Megbukott mindkét parlamenti bizalmi szavazás a francia kormánnyal szemben, az indítványokat kedden tárgyalták a parlament alsóházában, a nemzetgyűlésben.

Az egyiket a jobbközép, a másikat a baloldali ellenzék nyújtotta be a kormánnyal szemben Alexandre Benalla, a francia elnök volt biztonsági főnökének ügye miatt. Benalla rendőrségi rohamsisakban a földre tepert egy nőt és bántalmazott egy férfit egy májusi diáktüntetésen.

A voksolást heves vita előzte meg. Edouard Philippe francia kormányfő tüntetőleg kiállt Emmanuelle Macron elnök mellett. "Bizalmatlansági indítványaik mindössze obstrukciót testesítenek meg. A demokrácia működött" - hangoztatta a miniszterelnök.

A jobbközép indítványa 143 képviselő támogatását nyerte el, a baloldali ellenzéké mindössze 74 honatyáét. Az indítványok sikeréhez 289 szavazatra lett volna szükség.

A Köztársaság Lendületben kormánypárt és a centrista Modem összesen 358 szavazattal rendelkezik az 577 fős nemzetgyűlésben.

Olivier Faure szocialista főtitkár elismerte, hogy a bizalmatlansági indítványok mindenekelőtt jelképesek. "Nem fogjuk megszerezni a (szükséges) szavazatokat, nem lesz felfüggesztés, ez egy figyelmeztetés, amelyet egyesek és mások akarnak adni" - mondta még a szavazás előtt.

Míg a kormány szerint a Benalla-ügy "egyéni kisiklás", és nem állami ügy, addig az ellenzék ragaszkodik ahhoz, hogy állami ügyről van szó, és azzal vádolja a kormányt, hogy el akarja kendőzni az esetet.

Benallát a Le Monde című francia napilap azonosította az általa július 18-én közzétett felvételen, amelynek tanúsága szerint a férfi rendőrségi rohamsisakban a földre kényszerített egy nőt, és bántalmazott egy férfit egy május eleji diáktüntetésen.

Az Élysée-palota állítása szerint Benalla megfigyelőként vett részt a tüntetésen. Ezzel szemben Alain Gibelin, a párizsi rendőrség közrendvédelmi osztályának vezetője az üggyel kapcsolatos parlamenti meghallgatáson azt mondta: Benalla nem kapott engedélyt erre.

Benallát a felvétel nyilvánosságra hozatala után nem sokkal elbocsátották tisztségéből.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.03.30. hétfő, 18:00
Nagy Dávid
a Magyar Kétfarkú Kutya Párt pártigazgatója, választási listavezetője
Felrobbant az olajár, Trump különleges műveletet tervez Irán ellen - Híreink a közel-keleti háborúról hétfőn

Felrobbant az olajár, Trump különleges műveletet tervez Irán ellen - Híreink a közel-keleti háborúról hétfőn

Donald Trump amerikai elnök egy interjúban nyíltan beszélt arról, hogy meg akarja szerezni Irán olaját, fontolgatja, hogy szárazföldi inváziót kezd a Harg-sziget ellen. Amerikai sajtóértesülések szerint Trump különleges erőkkel hozná ki Irán uránkészletét az országból. Teheránt bombázta az izraeli és amerikai légierő, az iráni rakétafenyegetés Izrael és a szunnita olajállamok ellen egy hónap elteltével is folyamatos. Közben szép lassan kezd újraindulni az olajforgalom a Közel-Keletről annak ellenére, hogy a háború még javában dúl, más útvonalak segítségével. Az olajár viszont a háború további húzódása és az akadozó béketárgyalások miatt ma ismét meredeken emelkedett - 115 dollár / hordó a Brent. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború eseményeivel hétfőn.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×