Infostart.hu
eur:
387.11
usd:
333.59
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér

A II. Világháború óta most van a legsúlyosabb humanitárius válság

A második világháború óta legsúlyosabb humanitárius válsággal néz szembe a világ, négy ország 20 millió lakóját alultápláltság és éhínség fenyegeti - figyelmeztetett az ENSZ.

Stephen O'Briennek, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettesének az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt tett nyilatkozata a fegyveres konfliktus sújtotta Jemenre, Szomáliára, Dél-Szudánra és Nigériára vonatkozott. O'Brien most tért vissza a térségben tett körútjáról.

A főtitkárhelyettes, aki március elején Jemenben, Dél-Szudánban és Szomáliában járt, helyi idő szerint péntek este intézett sürgős mozgósításra vonatkozó felhívást a testülethez, 4,4 milliárd dolláros segítséget kérve a nemzetközi közösségtől a "katasztrófa megelőzésére".

"Az ENSZ figyelmeztet: a világ a második világháború vége óta a legsúlyosabb humanitárius válsággal néz szembe, négy országban 20 millió embert sújt éhezés és éhínség" - jelentette ki O'Brien.

"Ellenkező esetben megjósolható, hogy sokan fognak éhen halni, elveszítik a megélhetés lehetőségét, és elvesznek az elmúlt években keservesen elért politikai vívmányok" - tette hozzá a főtitkárhelyettes.

"Nemzetközi szinten egyeztetett kollektív erőfeszítések nélkül emberek fognak éhen halni, Sokan mások szenvedni fognak és betegségekbe halnak bele. A gyermekek (fejlődésükben) visszamaradottak lesznek és kimaradnak az iskolából. Oda lesznek a létfenntartás eszközei, a jövő és a remények" - figyelmeztetett O'Brien.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×