eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla

Trump felfedte kártyáit

A Republikánus Párt vezetőjét, Reince Priebust választotta a Fehér Ház kabinetfőnökének Donald Trump megválasztott amerikai elnök.

Reince Priebus, akinek kinevezését Trump jelentette be vasárnap, a Republikánus Országos Bizottság elnökének tisztségét töltötte be eddig, s a pártelit belső köreihez tartozó, többnyire a háttérben politizáló személyiség volt. A választási kampány kezdetétől támogatta Donald Trump elnökjelöltségét, s akkor is lojális volt hozzá, amikor egyes republikánus személyiségek távolságot tartottak Trumptól.

A 44 éves Priebust szoros és jó kapcsolatok fűzik a Republikánus Párt vezető és meghatározó személyiségeihez. A héten több találgatás megjelent arról, hogy mit jelent, milyen iránymutatással szolgál Trump várható politikájáról az, hogy kit választ kabinetfőnökének. A washingtoni politikai berkekben bennfentesnek számító és kompromisszumkészségéről ismert Priebus melletti döntés elemzők szerint azt jelzi, hogy a megválasztott elnök korántsem kíván a republikánus elittel szemben politizálni Washingtonban.

Priebus kabinetfőnökké emelésével egy időben jelentette be Trump, hogy stratégiai főtanácsadóként Steve Bannont, választási kampányának főtanácsadóját, a Breitbart News jobboldali orgánum korábbi főszerkesztőjét veszi maga mellé. Bannon kívülállónak számít a republikánus politikusok táborában, annál is inkább, mert korábban hevesen bírálta a republikánus elitet.

Vasárnap délutáni közleményében a hatalomátadást lebonyolító Trump-csapat hangsúlyozta, hogy Priebus és Bannon "egyenrangú társként" vesznek majd részt a szövetségi kormányzat átalakításában.

Sajtójelentések szerint Donald Trump döntött már a Fehér Ház új szóvivőjének személyét illetően is: a posztra Laura Ingraham, neves jobboldali újságíró kerülhet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×