Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 24. szombat Timót

Beiktatták hivatalába az új horvát kormányt

Beiktatta hivatalába péntek éjjel a Tihomir Oreskovic vezette új, szakértő horvát kormányt a zágrábi parlament.

A kabinetet a horvát törvényhozás 151 képviselőjéből 83-an támogatták.

Oreskovic a parlamenti ülés elején megtartott beszédében azt ígérte: kabinetje a gazdasági növekedésre, a versenyképességre és az életszínvonal növelésére helyezi a hangsúlyt. Emellett csökkenteni akarják az államadóságot és a munkanélküliséget, továbbá beindítani a gazdasági növekedést.

A miniszteri tisztségek elosztásáról az elmúlt néhány hétben egyeztetett a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) vezette pártszövetség és a Híd Függetlenek Listája. A HDZ-nek így 14, a Hídnak pedig 6 minisztere van az új kormányban.

Az új kabinet két miniszterelnök-helyettese Tomislav Karamarko, a HDZ és Bozo Petrov, a Híd elnöke. A külügyminiszteri tisztséget Miro Kovac (HDZ), a belügyminiszterit Vlaho Orepic (Híd), a gazdasági miniszterit Tomislav Panenic (Híd), a pénzügyminiszterit pedig Zdravko Maric (HDZ) tölti be. A kormányban három nő kapott helyet, a legtöbb leendő miniszter pedig ismeretlen a széles közvélemény előtt. A jelöltek nevét egy nappal korábban hozta nyilvánosságra a miniszterelnök-jelölt.

A november 8-i választásokon a két nagy párt, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (SDP) és a jobboldali ellenzéki Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) fej-fej mellett végzett, egyikük sem szerzett abszolút többséget. A Híd nélkül ezért egyikük sem volt képes kormányt alakítani. A Híd végig technokrata miniszterelnök által vezetett, parlamenti támogatással rendelkező szakértői kormányt javasolt, és bár mindkét nagy párttal tárgyalt a kormányalakításról, december 23-án végül a konzervatívokkal állapodott meg a kabinet létrehozásáról.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Ma is összeomlott a dollár, menetel a forint!

Ma is összeomlott a dollár, menetel a forint!

Enyhül a grönlandi feszültség a részvénypiacok szerint. A dollár és a kötvénypiacok szerint viszont más a helyzet. Adják a dollárt, turbulencia a globális kötvénypiacokon. Eközben a japán jenben súlyos sztori kezd kibontakozni, miközben a forint piacán is érdekes fejlemények bontakoznak ki. Magyar idő szerint pénteken késő estére a forint több éve nem látott szintre erősödött a dollárral szemben, a 323-as kezdetű szinteken is magabiztosan mozgott, míg a dollár nagyot zuhant a nap folyamán, az euróval szemben messze 1,18 fölé szaladt az árfolyam, ez szeptember óta nem látott dollárgyengeséget jelez.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×