Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Meghalt az első teljesen műszíves beteg

Meghalt az a beteg, akinek a világon először ültetetett be decemberben teljes műszívet egy francia kutatócsoport - közölte a párizsi George Pompidou Kórház.

"Hetvenöt nappal azután, hogy egy végső stádiumban lévő, szívelégtelenségben szenvedő 76 éves betegnek beültettük az első teljes műszívet, amelyet a francia Carmat orvosbiológiai cég állított elő, a páciens 2014. március 2-án elhunyt" - olvasható a közleményben. "Az okokat csak több orvosi és technikai adat mélyreható vizsgálatát követően lehet majd megállapítani" - tette hozzá a kórház.

A szívelégtelenségben szenvedő és végső stádiumban lévő betegbe december 18-án egy 12 órás műtét során ültették be a Carmat orvosbiológiai cég által előállított műszívet a párizsi George Pompidou Kórházban Alain Carpentier professzor vezetésével. A professzor több mint húsz évig dolgozott a 900 gramm súlyú teljes műszív kifejlesztésén, amely az emberi szívet helyettesítheti.

A francia egészségügyi hatóságok szeptember végén adtak engedélyt az első kísérleti célú teljes műszívbeültetésre, abban a reményben, hogy ezzel hosszú távon megoldható lesz az átültetésre alkalmas szívek hiánya.

A közleményben a George Pompidou Kórház jelezte, hogy az érintett orvosok "szeretnék hangsúlyozni az első tanulságok jelentőségét, amelyeket ebből az első klinikai kísérletből le tudtak vonni, a beteg kiválasztására, posztoperációs kezelésére és a felmerült nehézségek megelőzésére és kezelésére". A kórház kiemelte "a beteg különleges személyiségét", aki "teljes tudatában a (kísérlet) tétjének, bizalmával, bátorságával és elszántságával emlékezetesen hozzájárult az orvosok erőfeszítéséhez, akik egy folyamatos fejlődésben lévő betegség ellen küzdenek".

Ellentétben más műszívekkel, amelyek mechanikus pumpák, a francia kutatócsoport által kifejlesztett teljes műszív pontosan úgy működik, mint egy normál emberi szív, két szívféllel, amelyek úgy mozgatják a vért egy beépített elektronikával, ahogy azt a szívizom tenné.

Címlapról ajánljuk
Nincs már messze az a gyógyszer, amitől újra kinőhet a fogunk

Nincs már messze az a gyógyszer, amitől újra kinőhet a fogunk

Az állatkísérletek után hamarosan embereken is elkezdik tesztelni japán kutatók azt az újfajta gyógyszert, ami segíthet a fogukat elvesztő betegeknek. Az eljárás először kisgyermekeknek jelenthet segítséget, de ha a gyógyszer engedélyeztetése sikerrel jár, akkor nem olyan sokára a felnőttek is igénybe vehetik.

„Nem számítok katonai intervencióra Grönlandon" - közölte az amerikai képviselőház elnöke

Mike Johnson a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában úgy fogalmazott: Grönland nem az Egyesült Államok területe, de a Dániához tartozó autonóm sziget földrajzi elhelyezkedése okán stratégiai fontosságú "nemcsak az Egyesült Államok, hanem a világ összes szabadságszerető népe számára".
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×