Infostart.hu
eur:
361.28
usd:
312.64
bux:
148594.06
2026. augusztus 5. szerda Krisztina

Német választások - szoros eredményt jeleznek az utolsó felmérések

Németországban a vasárnapi parlamenti (Bundestag) választások előtt egy nappal megjelent utolsó felmérések alapján rendkívül szoros végeredmény várható, a kormánypártok és a parlamenti ellenzék támogatottsága nagyjából egyenlő.

Az adatok alapján biztosnak tűnik, hogy Angela Merkel és a konzervatív CDU/CSU pártszövetség tovább folytathatja a kormányzást, de bizonytalan, hogy melyik párttal léphet koalícióra.

Az is biztosnak tűnik, hogy továbbra is a szociáldemokratáké (SPD) lesz a második legnagyobb frakció, és lesz képviselőcsoportja a Baloldalnak és a Zöldeknek, de megjósolhatatlan, hogy kiesik-e vagy bent marad a Bundestagban a liberális FDP, és átlépi-e az 5 százalékos bejutási küszöböt az Alternatíva Németországnak (AfD) párt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap szombati számában megjelent felmérés szerint a CDU/CSU a szavazatok 39,5 százalékára számíthat, a koalíciós társ FDP pedig 5,5 százalékot szerezhet. A kormánypártok így együtt 45 százalékra számíthatnak, és 45 százalékos a parlamenti ellenzéki pártok összesített támogatottsága is (SPD: 27 százalék, Baloldal: 9 százalék, Zöldek: 9 százalék). Az euroszkeptikus AfD 4,5 százalékot szerezhet az Allensbach közvélemény-kutató intézet vizsgálata alapján.

A Bild című lapban szombaton közölt felmérés szerint a konzervatívok 39 százalékon, a liberálisok 6 százalékon állnak. A kormányoldal 45 százalékával szemben az ellenzéki pártok 44 százalékos támogatottsággal rendelkeznek (SPD: 26 százalék, Baloldal: 9 százalék, Zöldek: 9 százalék). Az AfD 4 százalékot szerezhet az Emnid intézet felmérése szerint.

A statisztikai hibahatár miatt az FDP-re és az AfD-re egyaránt érvényes, hogy parlamenti képviselettel rendelkező, de parlamenten kívüli párt is lehet a következő ciklusban.

Az adatok alapján az SPD nem tud kormányt alakítani remélt koalíciós partnerével, a Zöldekkel. A parlamenti ellenzék mindhárom pártjának összefogása nem valószínű, mert az SPD és a Zöldek is elutasítják a kormányzati együttműködést a reformkommunista Baloldallal.

A konzervatívok szeretnék folytatni a kormányzást a liberálisokkal. Ez elsősorban a bejutási küszöb közelében álló két párt, az FDP és az AfD eredményétől függ. Amennyiben a CDU/CSU és az FDP nem szerez elég támogatást a folytatáshoz, valószínűleg felújítják a 2005-2009-es nagykoalíciót, a konzervatívok és a szociáldemokraták közös kormányzását.

Címlapról ajánljuk
Jövő kedden új köztársasági elnököt választhat az Országgyűlés
Rendkívüli hír

Jövő kedden új köztársasági elnököt választhat az Országgyűlés

Az alkotmányozás idejére hivatalba lépő köztársasági elnök személyéről, a jelölt(ek)ről egyelőre semmi hír, egyelőre egy napirendi kiegészítési javaslat került fel a parlament honlapjára. A Tisza Párt közölte: a frakció kezdeményezte, hogy a jövő heti plenáris ülésen az Országgyűlés döntsön az új köztársasági elnök személyéről, és a napokban tárgyalnak a kérdésről. Magyar Péter kormányfő ma egyébként Baka Andrással, a Legfelsőbb Bíróság korábbi, Fidesz által elmozdított elnökével találkozott.
inforadio
ARÉNA
2026.08.05. szerda, 18:00
Bóka János
a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×