Infostart.hu
eur:
356.03
usd:
313.97
bux:
139013.79
2026. június 24. szerda Iván

Oroszország: messze a civilizáció

Oroszország az az állam, ahol a terület legnagyobb hányada távol van a civilizációtól: a terület 60 százalékán 2-3 nap szükséges ahhoz, hogy az ott élők eljussanak a legközelebbi, legalább 50 ezres lakosú településre.

Mindez a Világbank és az Európai Unió Bizottsága Egyesített Kutató Központja által térképek, demográfiai adatok, és a világűrből készült fotók alapján összeállított térképből derül ki.

A világ legnehezebben megközelíthető helye eszerint Tibetben van: az 5200 méteres magasságban lévő fennsíkra Lhászából három hét alatt lehet eljutni, gyalog, vagy legfeljebb szamárháton, de a szamár nem gyorsabb az embernél.

Az új térképen a szárazföld jelentős része élénk sárga színben látható: ez jelzi, hogy ott legfeljebb 1-2 órán belül el lehet jutni a legközelebbi városkába. A hosszabb utat jelző sötét narancssárga, illetve barna színű nagy foltok az amerikai kontinens, Ausztrália és Afrika északi részén láthatók, s a legnagyobb, egybefüggő sötét terület Oroszország északkeleti részén nyúlik el.

A sötét folt egyben azt is jelenti, hogy az ott élő embereknek - ha egyáltalán élnek ott emberek - igen nehéz hozzájutni a civilizáció áldásaihoz, az oktatáshoz, orvosi ellátáshoz.

Ugyanakkor a térképről beszámoló Komszomolszkaja Pravda című lap megállapította: ezek az érintetlen területek a Földünk számára hasznosak, hiszen ezeken zavartalanul él a természet, amelynek a világ egyes más részein jószerivel már nyoma sincs.

A tudósok számára egyébként meglepetést hozott, hogy a legvadabbnak, leginkább megközelíthetetlennek tartott helyeken, mint például az Amazonas vidékének némelyik részén, egyáltalán nincsenek olyan távol a civilizációtól: ott például csupán a terület mintegy 20 százaléka van két napnál távolabb a legközelebbi várostól, és az egész területet víziutak szövik át, de Afrika északi részén is csak kicsi barna foltok fordulnak elő a sötét narancsszínű nagy területen.

Címlapról ajánljuk
Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

A Velencei-tó jövőjéről szóló viták gyakran a vízpótlás körül forognak, ám ez önmagában nem jelent hosszú távú megoldást – írta a Másfélfok blogon a MATE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének egyetemi docense. A szakember az InfoRádióban arról beszélt, hogy az alkalmazkodás a valódi megoldás, ezért olyan turisztikai és rekreációs fejlesztésekben kell gondolkodni, amelyek figyelembe veszik a tó természetes változékonyságát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Súlyos támadás érte Ukrajna felől az orosz megszállás alatt álló Krím félszigetet, felrobbant a balaklavai erőmű, Szevasztopol város és térsége sötétbe borult. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap este arról beszélt, hogy tárgyalna Ukrajnával / Amerikával a háború lezárásáról, de továbbra is ragaszkodik az "annektált" megyék teljes egészéhez és Ukrajna katonai semlegességéhez. A frontvonalon szorongatják az oroszok Kosztyantynivkát, a város északi részébe is betöltek a megszálló katonák. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×