Infostart.hu
eur:
377.4
usd:
318.08
bux:
129360.88
2026. február 9. hétfő Abigél, Alex
Farmers boots
Nyitókép: eclipse_images/Getty Images

Szélsőséges időjárási jelenségek tépázták meg 2024-ben a mezőgazdaságot

Nehéz évet zárt a magyar mezőgazdaság, az ágazat teljesítménye 2023-hoz képest visszaesést mutatott. Az állattenyésztési szektorban ugyanakkor némi növekedés volt tapasztalható, ami bizakodásra adhat okot.

Az elmúlt évben több olyan nehézség is sújtotta a magyar agráriumot, amely jelentős hatást gyakorolt a szektor teljesítményére. Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban elmondta, az aszály, a növekvő energia- és munkaerőköltségek, a különböző éghajlati változásokból és geopolitikai feszültségekből adódó problémák, valamint az emelkedő műtrágya- és takarmányárak mind együtt hatott a magyar mezőgazdaság teljesítményére 2024-ben.

"A KSH eddig közzétett adatai azt mutatják, hogy eddig 8 százalékos az elmaradás a mezőgazdaság teljes kibocsátásánál 2023-hoz képest: a teljes ágazat kibocsátása valamivel 4000 milliárd forint felett alakult tavaly. A jelentős csökkenéshez a teljes termelési volumen 4,4 százalékos és az árszínvonal 3,8 százalékos együttes zsugorodása vezetett" – mondta az elemző, de hozzátette, a növénytermesztésnél 11 százalékkal volt kisebb, míg az állattenyésztésnél 4,9 százalékkal volt nagyobb a 2024-es volumen értéke.

A mezőgazdaság globális eredményeit szerinte még korai értékelni, de rekordmagas gabonatermésre lehet számítani.

"A száraz időszakok meghatározóak voltak a nagyobb gabonatermelő vidékeken, így az európai ellátásban fontos területeken csökkent nagyban a kukorica és a napraforgó termésmennyisége az aszályok miatt, és a tavaszi jégesők is jelentős károkat okoztak a kukorica-, a szója- és a napraforgó-ültetvényeken. A többi olyan nagy gabonatermő térségben, mint amilyen az USA, a szárazság után nagyon heves esőzések alakultak ki, amelyek szintén komoly problémákat okoztak a mezőgazdaságban dolgozók számára és a termésmennyiségben is megjelent ez" – ecsetelte.

Az Európai Unióban főként a narancs- és almatermesztés volumene esett vissza jelentősebben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: ezt csak egyszer lehet eljátszani, és utána valószínűleg vége az iráni vezetésnek

Elemző: ezt csak egyszer lehet eljátszani, és utána valószínűleg vége az iráni vezetésnek

Irán nyilvánosságra hozta, mit lépne, ha az Egyesült Államok háborút indítana ellene. Teherán rakétazáporokat, proxyhaderők bevetését, kibertámadásokat, valamint a Hormuzi-szoros lezárását, azaz a globális olajszállítások megzavarását ígéri. A szoroson halad át a világ olaj- és LNG-termelésének a 20 százaléka, ugyanakkor ennek akadályozását nem véletlenül nem lépte még meg soha Teherán – mondta az InfoRádióban Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője.

Könnyedén áttelel a szőlőkabóca – Nem áll le a szőlőpusztulás, egy borvidék a legrosszabbra készül

Zalában több mint 200 ezer tőke szőlőt jelöltek ki kivágásra az aranyszínű sárgaság terjedése miatt. A Zalai Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke az InfoRádiónak azt mondta: a hideg tél sem állítja meg a fitoplazma terjedését.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Történelmi lépés Európában: gigaberuházással indult el az a techprojekt, ami mindent megváltoztathat

Történelmi lépés Európában: gigaberuházással indult el az a techprojekt, ami mindent megváltoztathat

Az Európai Unió elindította eddigi legnagyobb félvezető-kísérleti üzemét, a NanoIC-t az IMEC leuveni központjában. A 2,5 milliárd eurós beruházás a következő generációs, két nanométer alatti chiptechnológiák fejlesztését gyorsítja, amelyek kulcsfontosságúak a mesterséges intelligencia, az önvezető járművek, az egészségügy és a 6G-hálózatok számára - derül ki az Európai Bizottság közleményéből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×