Infostart.hu
eur:
386.16
usd:
331.8
bux:
118863.12
2026. január 14. szerda Bódog
Nyitókép: Pixabay

Egymillió magyar kap a napokban fontos levelet nyugdíjügyben

Az önkéntes. nyugdíjpénztárak tagjai kapnak tájékoztatást a lakáscélú felhasználás részleteiről.

Közzétették a Magyar Közlönyben, pontosan hogyan fog kinézni az a levél, amelyet az önkéntes nyugdíjpénztáraknak kötelezően ki kell küldeniüka tagoknak. Ennek célja, hogy tájékoztassák a nyugdíjra gyűjtőket, mennyi megtakarítást tudnak felhasználni lakáscélra, összhangban a kormány döntésével – írja a Portfolio.

A kormány ősszel jelentette be azokat a részleteket, miként lehet a nyugdíjra félretett pénzeket lakáscélra felhasználni az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokból. Egy friss rendeletben most azt is közzétették, hogyan kell majd kinéznie annak a levélnek, amelyet minden pénztárnak kötelező jelleggel ki kell küldenie a tagjai számára:

„Tisztelt Pénztártagunk!

Ön [pénztártag neve]* tagsági viszonyban áll [pénztárunkkal].

Az Ön fennálló teljes pénztártagi egyenlege [pénztártagi egyenleg a levél írásakor, adott napon] forint.

Az Ön 2025. évben lakáscélra felhasználható maximális kerete a levél írásakor (adott napon, de legfeljebb 2024. szeptember 30-ai pénztártagi egyenlege) [lakáscélra még felhasználható egyenleg, a levél írásakor, adott napon] forint.

Ön mint pénztártag adómentesen a fenti lakáscélra elkölthető összeget az alábbi típusú lakáscélokra használhatja fel:

A) Banki lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztésére, előtörlesztésére és végtörlesztésére.

B) Munkáltatói lakáscélú kölcsön törlesztésére, előtörlesztésére és végtörlesztésére.

C) Új lakáscélú hitel felvételéhez az önerő biztosítására.

D) Otthonfelújításra, a Magyarországon lévő lakás és lakóház építésének, korszerűsítésének, felújításának, bővítésének támogatására (a törvényben meghatározott támogatható építési tevékenységek részletes listáját jelen levél melléklete tartalmazza).

E) Magyarországon lévő lakás vagy lakóház megvásárlására.

F) Magyarországon lévő lakás és lakóház építkezési helyéül szolgáló építési telek megvásárlására.

G) Otthonépítésre, a Magyarországon lévő lakás és lakóház építésének támogatására (a törvényben meghatározott támogatható építési tevékenységek részletes listáját jelen levél melléklete tartalmazza).

Lakáscélú kifizetés abban az esetben igényelhető, ha az ingatlan az ingatlan-nyilvántartás alapján Ön mint pénztártag vagy az Ön házastársa vagy gyermeke(i) teljes vagy részleges tulajdonában áll, vagy a hitelszerződés, illetve adásvételi szerződés következtében a tulajdonába kerül.

A kifizetés iránti kérelmet és a szükséges dokumentumokat, számlákat 2025. január 1-jétől 2025. december 31-ig legfeljebb három alkalommal lehet benyújtani, az önkéntes nyugdíjpénztár a beadást követő 60 napon belül köteles teljesíteni a kifizetéseket."

A levél azt is tartalmazza, hogy mi az a 23 cél, amire a nyugdíjpénztári forrás fel lehet majd használni.

A közlönyben közzétették azt is, hogyan néz majd ki az a kérelem, amelyet a pénztártagnak kell benyújtania a pénztára felé, ha élni kíván a pénzkivétel lehetőségével.

Címlapról ajánljuk
Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Éles politikai vita bontakozott ki Csehországban az Ukrajnának szánt lőszerszállítások miatt. A jelenlegi miniszterelnök, Andrej Babiš azt állítja: a korábbi kormány több száz milliárd koronányi fegyverüzletet bonyolított le úgy, hogy erről sem a parlament, sem a közvélemény nem kapott világos tájékoztatást. Petr Fiala volt kormányfő viszont azzal vádolja Babišt, hogy felelőtlen nyilatkozataival emberek és cégek biztonságát veszélyezteti.

Elemzők a kampányról és a siker útjáról: nagy a különbség a pártok stratégiája, de akár a támogatottsága között is

A kampány intenzív lesz, a választási részvételi hajlandóság pedig kulcsfontosságú – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research vezetője ismertette a legfrissebb pártszimpátia-kutatásokat, arról is szó volt, milyen témák befolyásolhatják leginkább az április 12-i országgyűlési választás eredményét. Értékelték a pártok online és offline jelenlétét is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×