Infostart.hu
eur:
389.23
usd:
335.83
bux:
124509.18
2026. március 25. szerda Irén, Írisz
Vándorútra kelnek a Seuso-kincsek

Vándorútra kelnek a Seuso-kincsek

Hamarosan több megyei jogú városban is megtekinthetik majd a Seuso-kincseket. A kormány döntött arról, hogy a korábban a Parlamentben látható leletegyüttes vándorkiállításának megszervezésére és lebonyolítására 300 millió forintot biztosít.

Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Nyíregyháza, Székesfehérvár és Zalaegerszeg

– ezekben a városokban lesznek láthatóak hamarosan a Seuso-kincsek. A kincsek szállításáról, annak útvonalának biztosításáról a Magyar Nemzeti Bank bevonásával a rendőrség gondoskodik majd. A tároló vitrinek beszerzésére, a szükséges restaurálási munkák elvégzésére és a vándorkiállítás teljes körű megtervezésére 300 millió forintot biztosítanak az idei költségvetésben.

A határozat szerint az iskolák, valamint a gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézmények tanulói iskolai kirándulás keretében - akár szombaton is - díjmentes vasúti utazással látogathatják meg a vándorkiállítás helyszíneit.

A Seuso-kincseket a kormány két lépésben - az első hét darabot 2014-ben, a második felét idén nyáron - vásárolta vissza. A tárgyalásokat vezető Baán László akkor az InfoRádiónak azt mondta: a becsült piaci ár töredékéért sikerült visszaszerezni ezeket a kivételes műkincseket.

"Egy olyan műtárgy-együttesről van szó, amely a maga nevében a legjobbak közé tartozik a világon, hiszen a késő-római ötvösművészeti leletek közül a legértékesebbnek minősül nemzetközi összehasonlításban is. Ilyen értékű lelet nemhogy az országban nem volt eddig, hanem

a világon is párját ritkítja.

Arról az időről tanúskodik, amelyben Magyarország mai területe Pannóniaként része volt a Római Birodalomnak, sőt számos császár is került ki innen. Annak a történelmi kontinuitásnak, amelynek Magyarország is része, egy nagyon fontos előzménye.”

A leletegyüttest augusztus végéig a Parlamentben lehetett megnézni, a végleges helye – a vándorkiállítás után a Nemzeti Múzeumban lesz. A Magyar Nemzet korábban arról írt, hogy sikertelen volt a tároló vitrinekre kiírt közbeszerzés, mivel a múzeum drágállta az ajánlatokat, és bürokratikus nehézségek is akadtak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kis benzinkutak: adócsökkentés nem lesz, állami támogatás viszont igen

Kis benzinkutak: adócsökkentés nem lesz, állami támogatás viszont igen

A kormány nem csökkenti a kis benzinkutak kiskereskedelmi adóját, kidolgoznak ugyanakkor egy támogatási rendszert a kiskutak megsegítésére – erről állapodtak meg a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Független Benzinkutak Szövetségének képviselői. Támogatásra azért van szükség, mert az árszabályozás miatt a kis kutaknak vagy egyáltalán nem, vagy csak minimális hasznuk keletkezik.

Orbán Viktor: fokozatosan leállítjuk az ukrajnai gázszállításokat

A szerdai kormányülésen előterjesztést tesz a miniszterelnök. Orbán Viktor közölte: Ukrajna 30 napja blokkolja az olajszállítást hazánk felé a Barátság kőolajvezetéken, a magyar kormány szerint Ukrajna politikai okokból nem indítja újra a korábban megtámadott létesítmény működését.
inforadio
ARÉNA
2026.03.25. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
Tárgyalások indultak, de tovább szólnak a fegyverek, Trump különleges erőket mozgósít - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról kedden

Tárgyalások indultak, de tovább szólnak a fegyverek, Trump különleges erőket mozgósít - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról kedden

Különleges erőket és elit deszantosokat vezényel Donald Trump amerikai elnök a Közel-Keletre, miközben arról beszélt tegnap is, hogy elkezdtek tárgyalni Iránnal a háború lezárásáról. Teherán továbbra is azt állítja: nincs semmilyen tárgyalás. Izrael átfogó szárazföldi hadjáratot kezdett Libanon területén, minden jel arra mutat, hogy megszállják az ország déli részét. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia közben komolyan mérlegeli, hogy beszéllnak a háborúba Izrael és Amerika oldalán, mivel Teherán folyamatosan támadja a területüket. Közben iráni és amerikai oldalról is megjelentek konkrét tervek arra vonatkozóan, hogy képzelik el a felek a háború lezárását. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború keddi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×