Infostart.hu
eur:
381.57
usd:
321.8
bux:
128831.58
2026. január 30. péntek Martina

Mi minden van egy menzai ebédben?

Minden ötödik iskolai, óvodai ebéd nem éri el az átlagos színvonalat sem - derült ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal vizsgálatából. A szervezet osztályvezetője szerint előfordult, hogy állott ételt találtak, de volt olyan eset is, amikor csomagolóanyag került a levesbe - mondta Zoltai Anna, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal osztályvezetője.

Tavaly január óta véletlenszerűen meglátogatott helyekről kiválasztott ételek érzékszervi vizsgálatát végezzük - tájékoztatott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal osztályvezetője. Zoltai Anna azt mondta: több mint 270 iskolai, óvodai, távkonyhai ebéd, közel 60 ezer étkezőt érintő vizsgálat zajlott le, elsősorban a fővárosban és Pest megyében.

"Az a tapasztalatunk, hogy az érzékszervi kifogások sok esetben jogosak. A vizsgálatok durván felénél átlagos minősítést tudtunk adni, viszont a vizsgált ebédek 18-20 százaléka átlag alatti, sőt előfordult, hogy nem megfelelő minősítést kapott" - fogalmazott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal osztályvezetője.

"A fogyasztók oldaláról vizsgáljuk az ételeket" - mondta Zoltai Anna. "Előfordult állott étel, mócsingos, rágós hús, ízében, illatában nem harmonikus ebéd, sőt olyan is, hogy csomagolóanyag darabot találtunk egy levesben" - osztotta meg a tapasztalatait a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal osztályvezetője. Hozzátette: "az ételekről készült fotók és a vizsgálat adatai megtalálhatók a honlapunkon"

Mint a NÉbiH osztályvezetője elmondta, a kifogások egyik oka az, hogy elhúzódik az étel készítése és a fogyasztása közötti idő. "Nagy konyhák alakultak, az elkészült ételt hosszú órákon keresztül akár nagy távolságra is szállítják, majd készen tartják, ez alatt a minőség romolhat" - fogalmazott Zoltai Anna.

Az osztályvezető elmondta: amikor a vizsgálatot elkezdtük, úgy döntöttünk, nem a szankcionálunk. Hozzátette: úgy tűnik, a nyilvánosságra hozatal az első megdöbbenésen túl változásra is serkenti az étkeztetőket.

A vizsgálat folyamatos, terveink szerint egy mobil érzékszervi vizsgáló laboratóriumot is be fogunk üzemelni, hogy a távoli megyékbe is eljuthassunk, eddig ugyanis komoly szervezést igényelt, hogy a mintákat megfelelő állapotban behozzuk - mondta Zoltai Anna.

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egyre több a késes támadás Németországban és az Egyesült Királyságban

Egyre több a késes támadás Németországban és az Egyesült Királyságban

A Migrációkutató Intézet elemzése szerint az elmúlt években Németországban és az Egyesült Királyságban is növekedett a tömeges késes támadások száma, különösen a fiatal, migrációs hátterű férfiak körében. Az InfoRádió a témáról Dócza Edith Krisztinát, a Migrációkutató Intézet vezető elemzőjét kérdezte.

Magyarics Tamás: miért éppen Minnesota? Nem véletlenül ott van polgárháborús helyzet Amerikában

Nem véletlenül alakult ki polgárháborús helyzet az amerikai Minnesotában, azután, hogy a Bevándorlási és Vámhivatal, azaz az ICE ügynökeit az államba vezényelték – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora. A külpolitikai szakértő hangsúlyozta: a népes szomáliai kisebbség, az állam demokrata vezetése és a bevándorláshoz való liberális viszonyulása is hozzájárult ahhoz, hogy komoly a feszültség, illetve az ICE ügynökei is erőszakosabban léptek fel, és lelőttek két embert.
inforadio
ARÉNA
2026.02.02. hétfő, 18:00
Tárnok Balázs
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet kutatásért felelős igazgatója
Vérengzés a piacon, zuhannak a tőzsdék, lemészárolják az év egyik legjobb befektetését!

Vérengzés a piacon, zuhannak a tőzsdék, lemészárolják az év egyik legjobb befektetését!

Pénteken folytatódik az amerikai tőzsdék zuhanása, csütörtökön a Microsoft, pénteken már az Apple rántotta le a tech szektort. Ehhez képest Európában enyhe emelkedéssel zártak az indexek: megadta a lendületet az euróövezet vártnál erősebb GDP-növekedési adata. Eközben viszont tovább folytatódik a volatilitás a nyersanyagpiacokon, az arany és az ezüst árfolyama este már nehéz kőként zuhan, de ugyanez igaz a rézre és palládiumra, valamint az olaj is korrigál a tegnapi rali után. Utóbbiak összefüggésben állnak a dollár erősödésével és azzal, hogy Donald Trump végre megnevezte jelöltjét az amerikai jegybankelnöki posztra. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×