Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János

Több mint kétmilliárdot zárolna a kulturális államtitkárság

A tervek szerint 2,4 milliárd forintot zárolnak az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) kulturális államtitkárságánál - mondta a kultúráért felelős államtitkár hétfőn az MTI-nek.

L. Simon László hangsúlyozta, hogy ez az összeg még nem tekinthető véglegesnek. "Az, hogy ez így is marad, még sok mindentől függ. Ennél többet nem tudok jelenleg mondani" - tette hozzá az államtitkár, aki szerint a kulturális élet finanszírozása nem kerül veszélybe. "A nagy állami intézmények többségét egyáltalán nem fogja érinteni a zárolás" - szögezte le.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy van "reális esélye" annak, hogy a zárolandó 2,4 milliárd forint egy részét visszakapja a kulturális terület. "Nem azt mondom, hogy konkrétan ez az összeg kerül vissza, de van rá esély, hogy más forrásból visszapótoljuk a kieső összegeket" - vélekedett.

A tárca nem szervezi ki a művészetek, a kultúra finanszírozását a Magyar Művészeti Akadémiába - közölte L. Simon László. Az államtitkár elmondta, Balog Zoltán, az Emmi vezetője nem fogalmazott egyértelműen a Hír Televízió Péntek8 című műsorában. "Természetesen az átszervezés nem érint mindent, például a Magyar Nemzeti Filmalap vagy a Nemzeti Kulturális Alap forrásait senki nem akarja az MMA alá szervezni. Olyan feladatokra gondolt a miniszter úr, mint például a Nemzet Színésze, vagy az egyéb kiemelkedő jelentőségű, életjáradékkal járó cím odaítélése, finanszírozása" - fogalmazott a politikus, hozzátéve, ezeket az elismerő címeket új rendszerben, megnövelt támogatással szeretnék a jövőben odaítélni.

Arra a kérdésre, hogy szerinte az MMA képes-e a magyar művészeti élet egészét képviselni, L. Simon László elmondta, az MMA folyamatosan bővíti a tagságát, így a jövőben a jelenleginél "jóval átfogóbban" tudja majd képviselni a művészeti életet. "Abban vagyunk érdekeltek, hogy a művészeti akadémia szakmailag legitim, erős szervezet legyen. Én azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy törvényben növeljük az állandó akadémikusok számát" - tette hozzá. Ez esetben tovább növekedhet az MMA állami támogatása, amelynek finanszírozásához a 2013-as költségvetési tervezetben jelenleg mintegy 2,5 milliárd forint szerepel.

Címlapról ajánljuk
Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Az Országgyűlés 2025-ben is sok szenvedélyes vitát folytatott le és számos fontos jogszabályt alkotott meg, amelyekről – a napirend előtti felszólalásokról, az interpellációkról, a kérdésekről, az azonnali kérdésekről, az általános vitákról, a határozathozatalokról és a bizottsági ülésekről – év közben részletesen beszámolt az InfoRádió, most a leglényegesebb idei parlamenti történéseket és döntéseket idézi fel ez az összeállítás.
VIDEÓ
Évezredes titkok a modern luxus árnyékában: így változik meg örökre a legendás ókori főváros sorsa

Évezredes titkok a modern luxus árnyékában: így változik meg örökre a legendás ókori főváros sorsa

2025-ben az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (Asia-Pacific Economic Cooperation – APEC) csúcstalálkozóját Kjongdzsuban tartották, ez a név csak a legelszántabb történelem vagy földrajz iránt érdeklődő közönség számára lehet ismerős Magyarországon. A település pedig egykoron az ókor egyik legnagyobb királyságának volt a fővárosa, ahol máig szinte „szabadtéri múzeumként” sorjáznak az egykori emlékek. A modern idegenforgalmi kihívások ugyanakkor dilemmával szembesítik a várost, hogy megőrizze a karakterét a jövőben is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×