Petr Pavel cseh köztársasági elnök az oroszok csütörtök hajnali Kijev elleni súlyos rakéta- és dróntámadása után gúnyosnak nevezte azt a tűzszünetet, melyet Vlagyimir Putyin orosz elnök a húsvéti ünnepek egy részére hirdetett. Az ukrán légierő szerint Oroszország szerdáról csütörtökre virradóra 70 rakétát és 145 drónt lőtt ki Ukrajnára, melyek többsége a fővárost célozta.
Az államfő a Hradec Králové-i kerületben tett látogatása során kijelentette, egy ilyen hosszú ideje tartó, intenzív háború után nem lehet hatékonyan leállítani a harcokat egy ennyire hosszú frontvonalon. A cseh elnök szerint egy 30 napos tűzszünetnek lenne értelme.
„Egy ilyen időszak alatt először is lehetőség nyílna arra, hogy megfigyeljük, melyik fél mennyire gondolja komolyan a békét, másodszor pedig ez viszonylag elegendő idő lenne arra, hogy előrelépés történjen a béketárgyalások terén” – magyarázta Petr Pavel, aki szerint Moszkva igyekszik húzni az időt, újabb és újabb feltételeket szab, és nyomást gyakorol annak érdekében, hogy végül mindazt keresztülvigye, amit az egyeztetésektől elvár – Ukrajna és Európa kárára is.
A súlyos támadásra Petr Fiala miniszterelnök az X közösségi oldalon reagálva úgy fogalmazott, hogy Európában az egyetlen út a békéhez Ukrajna erőteljes katonai támogatásán keresztül vezet. A kormányfő hozzátette: Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem érdekli a béke. „Miközben Ukrajna már április elején elfogadta az amerikai tűzszüneti javaslatot, Oroszország ismét ukrán városokat támadott, civileket és gyerekeket. Putyint nem érdekli a béke, soha nem is érdekelte” – írta Petr Fiala.
A támadásra reagált Jan Lipavský cseh külügyminiszter is, aki szerint Oroszország nem akar megállapodást. „Az oroszok nem hagynak fel az embertelenségeikkel, épp ellenkezőleg, a demokratikus világnak fokoznia kell Ukrajna támogatását. Az oroszok nem akarnak megállapodást. Aki nem akar békét, az csak az erő nyelvén ért” – hangsúlyozta a cseh diplomácia vezetője.
Az orosz tömeges támadás körülbelül azzal egy időben történt, amikor Donald Trump amerikai elnök kijelentette: úgy véli, sikerült megállapodnia Oroszországgal a háború lezárásáról, de Volodimir Zelenszkijjel még egyeztetésre van szükség.