Infostart.hu
eur:
382.13
usd:
325.5
bux:
124509.82
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Hétéves átok törhet meg

A magyar női kézilabda-válogatott tétmérkőzésen legutóbb hét éve, a 2005-ös szentpétervári világbajnokságon tudta legyőzni Norvégiát, amellyel szombaton a szerbiai Európa-bajnokság elődöntőjében találkozik.

Karl Erik Böhn szövetségi kapitány az MTI-nek elárulta, hogy megálmodta: hazája válogatottja - a keretben élettársával, a világ legjobb beállósának tartott Heidi Lökével - és jelenlegi csapata összefut majd a szerb fővárosban.

"Tudom, hogy Norvégia és Heidi miatt pikáns a meccs, de nem az én személyem a fontos! A saját válogatottamra koncentrálok, hogy a lányok mutassák meg, bárkit képesek legyőzni! Az Eb-n több mérkőzésen is remek teljesítményt nyújtottunk, és ehhez magas színvonalú védekezés, valamint kapusteljesítmény kellett. Tudom, nem mi számítunk esélyesnek, csak tökéletes játékkal lehet keresnivalónk az elődöntőben" - mondta Böhn. Hozzátette: készül egy kis meglepetéssel honfitársai ellen, de hogy pontosan mivel, azt nem árulta el.

A csütörtökön az oroszoktól elszenvedett vereséggel kapcsolatban csak annyit jegyzett meg: mivel tét nélküli összecsapás volt, így tudtak piheni az alapjátékosok, és most ez volt a legfontosabb. Hozzátette, sérülés és betegség nem zavarja a felkészülést, Böhn szerint csapata remek formában várja az ütközetet.

A magyaroknak az utóbbi időszakban - nem túlzás a jelző - katasztrofálisan megy az aktuális olimpiai és világbajnok, sorozatban négy Eb-n aranyérmes norvégok ellen. A legutóbbi találkozó a két évvel ezelőtti Eb-n, Lillehammerben 34-13-as vereséget hozott. Előtte 2009-ben, a kínai vb-n 25-19, a dániai Világkupán 33-13, a 2008-as Eb-n pedig 34-20 volt a skandináv együttes javára. Ezen a négy találkozón a magyarok összesen 65 gólt lőttek és 126-ot kaptak.

Az utóbbi nyolc párharcot az északiak nyerték. Mostanáig az utolsó magyar győzelem 2007. február 28-án született, akkor Szombathelyen 32-27 lett a végeredmény. A magyarok nem Magyarországon - jelesül Norvégiában - utoljára 2006. április 4-én, Kristiansandban, éppen Böhn szülővárosában nyertek a rivális ellen 25-24-re. Az utolsó tétmérkőzésen aratott siker 2005. december 10-én volt a szentpétervári vb-n, amelyen 20-18-ra sikerült legyőzni a norvégokat, igaz a félidőben még 9-6-ra ők vezettek.

Az Eb-k 1994 óta íródó történetében a magyarok ötödik alkalommal jutottak az elődöntőbe. Az első kontinensviadalon, Németországban negyedik lett a gárda úgy, hogy a bronzmérkőzésen 24-19-re kapott ki Norvégiától. Négy év múlva Hollandiában is összefutott a két csapat, akkor az elődöntőben a skandináv alakulat 28-14-re nyert a később a harmadik helyet megszerző Mocsai-csapat ellen. Mocsai Lajossal - közvetlenül az ezüstérmet hozó sydneyi olimpiát és a távoli földrészen a norvégok 28-23-as elődöntős legyőzését követően - Romániában aranyérmes lett a magyar válogatott. Ezen az Eb-n nem találkozott a két együttes. A 2004-es, magyarországi rendezésű kontinenstornán Kiss Szilárd csapata az elődöntőben 44-29-re kapott ki a norvégoktól, majd megszerezte a bronzérmet az oroszokkal szemben.

A szerbiai Eb-n nemcsak a magyar-norvég, hanem a szerb-montenegrói elődöntő is pikáns lesz. Szerbia és Montenegró 2003 februárja és 2006 májusa között államszövetség volt. A két ország női válogatottja Eb-n még soha nem szerepelt ilyen jól. A vendégek az idei londoni olimpián ezüstérmesek voltak, ám most várhatóan közel 20 ezer szurkoló szorít majd a Belgrád Arénában a hazaiaknak.

A kontinensviadalon a négy elődöntős gárda már nem érdekelt a jövő évi, ugyancsak szerbiai rendezésű világbajnokság selejtezőinek vasárnapi sorsolásán, hiszen már mindannyian kijutottak a vb-re.

Az Eb további programja:
szombat (Belgrád):
az 5. helyért: Dánia-Oroszország 12.00

elődöntő:
Norvégia-Magyarország 14.30
Szerbia-Montenegró 17.00

vasárnap (Belgrád):
a 3. helyért 14.30
döntő 17.00

Címlapról ajánljuk

Szakértő: a Béketanács a viták globális rendezési fórumává válhat

A davosi Világgazdasági Fórumon hivatalosan is megalakult a Donald Trump amerikai elnök kezdeményezésére létrehozott Béketanács. A szervezet hatásköre messze túlmutathat a gázai háború utáni rendezésen, és a jövőben a globális konfliktusok kezelésének új nemzetközi fórumává válhat – mondta Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány biztonságpolitikai szakértője az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot esett a csúcsról a Mol

Nagyot esett a csúcsról a Mol

Jót tett a piaci hangulatnak, hogy a Grönland megszerzése kapcsán belengetett vámokat visszavonta Donald Trump, ami után szerdán és csütörtökön éles felpattanás jött az európai és amerikai tőzsdéken. Az emelkedés pénteken is folytatódhat, az ázsiai tőzsdék jellemzően emelkedtek, Európában kis pkuszban indult a kereskedés. A magyar tőzsdén a nagy sztori most a Mol, az olajcég árfolyama történelmi csúcsra emelkedett. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×