Infostart.hu
eur:
388.09
usd:
336.35
bux:
122510.7
2026. március 27. péntek Hajnalka

A dohányzó élsportoló csak akkor lesz pozitív példa, ha kórházba kerül

Az élsportolók nemcsak sportteljesítményük miatt számítanak példaképnek a társadalomban a fiatalok számára, hanem életmódjuk révén is - figyelmeztet a Semmelweis Egyetem és a Budapesti Kommunikációs Főiskola oktatója. Dr. Németh Erzsébet szociálpszichológus hozzátette: a dohányos élsportolók, ha nem betegszenek meg, akkor éppen azt az üzenetet közvetítik, hogy a dohányzás nem ártalmas. Pedig az InfoRádiónak nyilatkozó tüdőgyógyász hangsúlyozta: a dohányzás az élsportolónak is ugyanúgy árt.

Sokkal többen dohányoznak a kézilabdázók közül, mint amennyinek kellene - mondta korábban az InfoRádiónak Hajdu János, a férfi válogatott szövetségi kapitánya. A szakvezető Görbicz Anita közelmúltbeli szívproblémái kapcsán beszélt arról, hogy a női és férfi válogatott keret bő egyharmada biztosan cigarettázik.

Ha egy élsportoló dohányzik, mégis jó teljesítményeket ér el, akkor ez arra sarkallhatja a fiatalokat, hogy ne tegyenek erőfeszítéseket a leszokásra - mondta a téma kapcsán a Semmelweis Egyetem és a Budapesti Kommunikációs Főiskola oktatója, hozzátéve: ha a sportoló kórházba kerül, akkor az őt példaképnek tekintő dohányosok is elgondolkodnak azon, hogy mennyire ártalmas lehet a füstölés.

Dr. Németh Erzsébet hangsúlyozta: különösen az élsportolók szolgálnak mintául, és ebben nemcsak a teljesítménynek van szerepe, hanem annak is, hogy a média szívesen mutatja be életmódjukat, viselkedésüket.

A példaképkutatások azt mutatják, hogy a fiatalok nyolcvan százaléka olyan személyiséget említ meg mintául, akit a televízióból ismert meg - tette hozzá a szociálpszichológus, aki szerint különös jelenség az, hogy piedesztálra emelik azt a sportolót, aki abba halt bele, hogy túlhajszolta magát, és bár nem doppingolt, különböző kémiai szerekkel nyomta el a fájdalmat és a fáradtságot. Az ehhez hasonló tragédiák után szinte tabunak számít arról beszélni, hogy a sportolóknak sem szabad túlhajszolniuk magukat - véli a szakértő.

A sportolónak is ugyanúgy árt a cigaretta


Tévhit, hogy az élsportoló már azzal, hogy sokat mozog, ellensúlyozza a dohányzás káros hatásait - hangsúlyozta Mucsi János bel- és tüdőgyógyász, aki az InfoRádiónak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy jelentősen csökken azon sportolók teljesítménye, akik dohányoznak. Hozzátette: háromszor gyorsabban fogy el egy dohányos levegője sportoláskor, mint egy nem dohányosé.

A cigaretta miatt nő a pulzus, beszűkülnek az erek, emiatt pedig romlik a szervek vérkeringése. A füsttel a dohányos szén-monoxidot szív be, ami visszafordíthatatlanul megköti a hemoglobin egy jelentős részét, és ezzel csökken a vér oxigénszállító képessége.

A Gödöllői Tüdőgondozó szakorvosa elmondta: a dohányzás lassítja a reakcióidőt, sőt befolyásolhatja a vizuális értékelőképességet, vagyis a sportoló látása romolhat a pályán. Fokozódik a szervek sérülékenysége is, a sérülések pedig lassabban gyógyulnak.

Ha az élsportoló abbahagyja a dohányzást, öt év kell ahhoz, hogy elérje azt a szintet, mintha sosem dohányzott volna - mondta Mucsi János, aki szerint a sportoló bármilyen nagy edzésmunkát végez, nem tudja ellensúlyozni azt, amit elveszített a dohányzás miatt.

Hanganyag: Torda Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Csiki Varga Tamás az Arénában az iráni háborúról: a politikai támogatás előbb fogy el a pénznél Amerikában

Csiki Varga Tamás az Arénában az iráni háborúról: a politikai támogatás előbb fogy el a pénznél Amerikában

Az Egyesült Államok számára nagyobb kihívás és anyagi teher az iráni háború, mint Teherán számára, mert utóbbi amellett, hogy hazai pályán van, jelentősen olcsóbb fegyvereket használ – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Csiki Varga Tamás, a Stratégiai és Védelemkonzultációs Csoport elemzője.
inforadio
ARÉNA
2026.03.27. péntek, 18:00
Nagy-Kálózy Eszter
Kossuth-díjas színművész
Gyengült a forint csütörtökön

Gyengült a forint csütörtökön

Az iráni háborúról érkező hírek határozzák meg továbbra is a devizapiaci kilátásokat, jelentős kilengéseket és gyakori irányváltásokat okozva a jegyzésben. Az euró-forint árfolyam a hetet 394 felett kezdte, ma reggelre azonban 388 alá csökkent a kurzus, míg a dollár jegyzése a hétfői 343-as árfolyam után 336 alatt kezdte a napot. A délelőtt folyamán aztán az olajárak emelkedésének és a dollár erősödésének nyomán gyengülni kezdett a forint, az euróval is a dollárral szembeni jegyzés is már 1 egységet meghaladó mértékben emelkedett a tegnap esti záráshoz képest. Délután jött a fordulat a devizapiacon: a forint percek alatt ledolgozta délelőtti gyengülését.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×