Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia
2012. április 14-én a kolumbiai Cartagenában készített kép José Pepe Mujica korábbi uruguayi elnökről. Mujica, aki 2010. és 2015. között volt a dél-amerikai ország államfője, 2025. május 13-án, 89 éves korában elhunyt.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Paolo Aguilar

Meghalt a világ legszegényebb elnöke

Elhunyt 89 éves korában Uruguay egykori államfője, a szerénységéről ismert José Mujica, aki a latin-amerikai baloldal által mélyen tisztelt politikus volt - jelentette be helyi idő szerint kedden Yamandú Orsi uruguayi elnök.

Visszafogott, alázatos életmódja miatt a "világ legszegényebb elnökeként" is emlegették José Mujicát, aki 2010 és 2015 között volt Uruguay államfője. Elnöksége idején a kis latin-amerikai ország gazdasága fejlődött, és csökkent a szegénység. Elnöksége alatt Uruguayban dekriminalizálták az abortuszt, engedélyezték az azonos neműek házasságkötését, és az ország menekültként befogadott egykori guantanamói foglyokat. Mujica kezdeményezte a marihuána rekreációs célú használatának legalizálását is.

Elnökként Joés Mujica fizetésének szinte teljes egészét jótékony célra, egy szociálislakás-programnak ajánlotta fel, egy egyszerű házban élt Montevideo külvárosában, és egy régi Volkswagen Bogárral közlekedett.

Az év elején egy interjúban elmondta: a tavaly diagnosztizált rákos megbetegedése más szerveire is átterjedt, és szervezete már nem reagál a kezelésekre. Halálának hírére Uruguayban háromnapos nemzeti gyászt hirdettek.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Moammer el-Kadhafi uralmának 2011-es megdöntése óta polgárháborúról polgárháborúra bukdácsol az észak-afrikai emirátus, a fel-fellángoló konfliktusokba pedig időnként Európa nagyhatalmai is beleállnak, pedig még az Egyesült Államok is tudja: nem jó itt „megégni”. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója beszélt a helyzetről az InfoRádióban, és arról is, mitől is függ, hogy indulnak-e onnan migránsok Európába vagy sem.

Pusztító, ahogy a Temu meghódította a magyar piacot

A magyar e-kereskedelmi forgalom meghatározó szereplőjévé vált a kínai központú Temu, amely a belföldi rendelések tizedét tudhatja magáénak. A platform népszerűségét azonban jelentősen befolyásolhatják az Európai Unió tervezett vámszabályozási módosításai.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×