Hatályba lépett az Európai Unió új ökodizájn-szabályozása, amely jelentős energiamegtakarítást eredményezhet, illetve alacsonyabb lehet a villanyszámlánk is. Az új rendelkezések az elektromos berendezések készenléti és kikapcsolt állapotban történő energiafogyasztására vonatkoznak, és várhatóan 2030-ra évi négy terawattóra energiamegtakarítást jelenthetnek – írja a Portfolio az Európai Bizottság közleménye alapján.
A cél, hogy csökkenjen azoknak a készülékeknek az energiafogyasztása, amelyek kikapcsolt vagy készenléti állapotban is áramot használnak. Ilyenek például a Wi-Fi routerek, a vezeték nélküli hangszórók, az elektromotorral működő bútorok vagy az automatikusan működő függönyök is. Az ötletgazdák szerint ezzel az intézkedéssel sokat lehet tenni a nagy pazarlás ellen.
A szabályozás része az EU hosszú távú stratégiájának, amely az energiahatékonyság növelését, az energiaimporttól való függés csökkentését és a klímacélok elérését célozta meg. „Hajlamosak vagyunk elfelejteni, mennyi energiát fogyasztanak az eszközeink standby módban, pedig ezért is fizetünk. Az új, szigorúbb ökodizájn-szabályok révén csökkenthetjük a fogyasztók energiaszámláit, miközben fokozzuk energiafüggetlenségünket és hozzájárulunk az éghajlatvédelemhez” – indokolta a rendelkezés bevezetését Dan Jörgensen energiaügyi biztos. Az Európai Bizottság becslése szerint az új szabályok
2030-ra évi 1,4 millió tonnával csökkenthetik az uniós tagállamok szén-dioxid-kibocsátását, és a háztartások évente mintegy 530 millió eurót takaríthatnak meg villamosenergia-költségeikből.
Az új szabályok értelmében a gyártóknak részletes információkat kell közölniük a készülékek standby fogyasztásáról, hogy a vásárlók tudatosabb döntéseket hozhassanak. Ez egy fontos lépés a fogyasztói átláthatóság és az energiatudatosság erősítése felé.
A szabályokat két fázisban vezetik be:
- a május 9-e után forgalomba hozott új termékekre azonnal érvényesek az előírások,
- a további korlátozások fokozatosan lépnek hatályba a következő négy évben.
Az unió már 2008-tól folyamatosan előírt bizonyos energiahatékonysági követelményeket, amelyeket 2013-ban kiterjesztettek a hálózatra csatlakozó eszközökre. Az új, 2023-as rendelet – amelynek most lépett életbe az első fázisa – a legfrissebb technológiai fejleményekre reagál, és tovább erősíti a fogyasztáscsökkentési célokat.