Infostart.hu
eur:
386.44
usd:
331.9
bux:
118863.12
2026. január 14. szerda Bódog
Rosztov-na-Donu, 2014. március 11.Viktor Janukovics leváltott ukrán államfő sajtótájékoztatót tart a dél-oroszországi Rosztov-na-Donuban 2014. március 11-én. Janukovics a tájékoztatón kijelentette, hogy továbbra is Ukrajna legitim elnökének és a fegyveres erők főparancsnokának tartja magát, a május végére kitűzött ukrán elnökválasztást pedig törvénytelennek nevezte.(MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)

Újabb súlyos börtönbüntetést kapott a volt ukrán államfő

A korábban már Oroszországba menekült Viktor Janukovicsot távollétében további 15 évi börtönbüntetéssel sújtották.

A kijevi Pogyilszkij kerületi bíróság távollétében újabb 15 év szabadságvesztésre ítélte Viktor Janukovicsot, az Oroszországba menekült volt államfőt dezertálásra való uszításért és illegális határátkelés szervezéséért - hozta nyilvánosságra az ukrán főügyészség és az Állami Nyomozó Iroda (DBR).

Rajta kívül, ugyancsak távollétében tíz év börtönbüntetést szabtak ki Kosztyantin Kobzarra, a legmagasabb szintű állami vezetők védelméért felelős Ukrán Állami Őrszolgálat (UDO) volt vezetőjére is illegális határátkelés megszervezéséért és dezertálásért.

"A bíróság úgy döntött, hogy az vádak megalapozottak és bizonyítottak, ezért a lehető legmagasabb büntetést szabták ki" - közölték Kijevben.

Hozzátették: "az ügyészek a bíróság előtt bizonyították, hogy 2014. február 23-án Ukrajna volt elnöke, együttműködve a volt Elnöki Biztonsági Szolgálat vezetőjével és Oroszország képviselőivel, illegálisan légi úton átlépte Ukrajna államhatárát, és legalább húsz személynek, köztük közvetlen munkatársainak valamint az állami őrszolgálat katonáinak szervezte meg az ország elhagyását".

A vádirat szerint a két férfi orosz katonai segítséggel hagyta el Ukrajnát. "Az ügyet távollétükben, speciális bírósági eljárás keretében tárgyalták, mivel a vádlottak elrejtőztek az igazságszolgáltatás elől" - tette hozzá a főügyészség. Janukovicsot másodjára ítélte el bíróság Ukrajnában.

2019 januárjában hazaárulás és Ukrajna elleni katonai agresszióban való bűnrészesség miatt 13 év szabadságvesztésre ítélték.

Denisz Ivanov, az ukrán főügyészségnek a 2013-2014-es Majdan-tüntetések ügyeivel foglalkozó helyettes osztályvezetője újságíróknak nyilatkozva, közölte: jelenlegi ismereteik szerint Janukovics jelenleg a Moszkva közelében fekvő Barviha faluban tartózkodik, a másik vádlott, Kobzar pedig Moszkvában él.

Címlapról ajánljuk
Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Éles politikai vita bontakozott ki Csehországban az Ukrajnának szánt lőszerszállítások miatt. A jelenlegi miniszterelnök, Andrej Babiš azt állítja: a korábbi kormány több száz milliárd koronányi fegyverüzletet bonyolított le úgy, hogy erről sem a parlament, sem a közvélemény nem kapott világos tájékoztatást. Petr Fiala volt kormányfő viszont azzal vádolja Babišt, hogy felelőtlen nyilatkozataival emberek és cégek biztonságát veszélyezteti.

Elemzők a kampányról és a siker útjáról: nagy a különbség a pártok stratégiája, de akár a támogatottsága között is

A kampány intenzív lesz, a választási részvételi hajlandóság pedig kulcsfontosságú – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research vezetője ismertette a legfrissebb pártszimpátia-kutatásokat, arról is szó volt, milyen témák befolyásolhatják leginkább az április 12-i országgyűlési választás eredményét. Értékelték a pártok online és offline jelenlétét is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×