Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 28. vasárnap Kamilla
A francia hadsereg egyik Ceasar önjáró lövege tüzelés közben Afganisztánban. Forrás: Wikipédia.
Nyitókép: Forrás: Wikipédia.

A franciák már az atomfegyvereiket ajánlják

Emmanuel Macron francia államfő annak a reményének adott hangot egy szombati interjúban, hogy az Európai Unió tagállamai gyorsan meg tudnak majd egyezni egy nagyszabású és együttes, több száz milliárd eurós nagyságrendű finanszírozásról a közös védelmi képességek létrehozására.

A Le Tribune Dimanche, a JDD, a Le Parisien és a Ouest-France című francia lapoknak adott interjúban közölte: a jövő csütörtöki EU-csúcson felkérik majd az Európai Bizottságot, hogy mérje fel a kapacitási szükségleteket.

Macron szerint a NATO-hoz képest autonómnak mondható európai védelem kiépítése "5-10 évet vehet igénybe, de ez nem vészes". Hozzátette: úgy látja, "egy stratégiai eszmélés pillanatában" vagyunk, mert minden ország érez egyfajta bizonytalanságot az amerikai támogatás tartósságát illetően.

A francia elnök arról is beszélt: Franciaországot erősítené, ha stratégiai párbeszédet kezdenének azokkal az európai államokkal, amelyeknek nincs atomfegyverük.

"Nekünk van védőpajzsunk, nekik nincs, és

nem hagyatkozhatnak tovább az amerikai nukleáris elrettentésre"

- mutatott rá.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Macron kijelentette: "ha nem állítják meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt, bizonyosan eljut Moldováig, sőt talán azon túl akár Romániáig is".

Az Egyesült Államoknak nem áll érdekében "kiszállni" az ukrajnai konfliktusból, mert amit Washington három éve csinál, az teljes összhangban van az amerikai diplomáciai és katonai hagyománnyal - mondta.

Ha Washington belemegy abba, hogy Ukrajnának nyújtott biztonsági garanciák nélkül írjanak alá egy tűzszünetet, akkor ugyanazon a napon meg is szűnik geostratégiai elrettentési képessége Oroszországgal, Kínával és másokkal szemben - vélekedett a francia elnök.

Macron egyúttal "nyugalomra és egymás tiszteletére" kérte az amerikai és az ukrán elnököt annak érdekében, hogy konkrét előrelépést tudjanak elérni.

Címlapról ajánljuk
Gyulay Zsolt a Hungaroringről: kőkemény csatákon kellett túljutni

Gyulay Zsolt a Hungaroringről: kőkemény csatákon kellett túljutni

Jövőre is telt házas lesz a Forma-1-es Magyar Nagydíj – mondta az InfoRádióban Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója. A mogyoródi létesítményben a tavasz első felében ér véget a felújítás záró szakasza. Arról is beszélt, hogy miként valósulhatott meg a külföldi szakértők által is elismert beruházás.

Fenyegetőzik az orosz külügyminiszter

Megsemmisítő választ fog adni Oroszország az ellene irányuló támadásra - figyelmeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a TASZSZ hírügynökségnek adott, vasárnap megjelent évértékelő interjújában.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×