eur:
399.12
usd:
366.89
bux:
87872.68
2025. március 16. vasárnap Henrietta
Alexander van der Bellen osztrák államfő (b) fogadja Herbert Kicklt, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökét Bécsben 2025. január 6-án, két nappal azt követően, hogy Karl Nehammer kancellár, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke bejelentette lemondását. Nehammer amiatt mondott le mindkét tisztségéről, mert zátonyra futottak a 2024. őszén rendezett parlamenti választásokon legtöbb szavazatot szerző FPÖ megkerülésével tartott koalíciós kormányalakítási tárgyalások.
Nyitókép: MTI/EPA/Max Slovencik

Forró drót és forró helyzet Ausztriában – az államfő közvetít, és otthon marad

Megrekedtek a kormányalakítási tárgyalások Bécsben, Alexander van der Bellen elnök próbálta átlendíteni a holtponton a Szabadságpárt és a Néppárt tárgyalásait, de egyelőre nem tudni, hogy sikerrel járt-e.

A szeptemberi választások után Ausztriában novemberben kezdődtek a koalíciós tárgyalások az Alexander Van der Bellen államfő által akkor kormányalakítással megbízott konzervatív Néppárt (ÖVP), az ellenzéki szociáldemokrata SPÖ és a liberális NEOS között. Az egyeztetések az év végére kudarcba fulladtak, és az új megbízást a választások győztese, a radikális jobboldali Szabadságpárt, illetve annak elnöke, Herbert Kickl kapta. Közvetlen tárgyalópartnere az ÖVP Karl Nehammert felváltó új elnöke, Christian Stocker. A szakértői, valamint a ritkább pártvezetői egyeztetések sikeresen indultak, így a súlyos hiánnyal küzdő költségvetés szanálásról született előzetes megállapodás.

Február elejére azonban kiderült, hogy az FPÖ-t és a konzervatívokat erősen megosztják az Európai Unióhoz és a NATO-hoz fűződő kapcsolatokkal összefüggő kérdések, továbbá az Ausztriát is sújtó migrációs válság kezelése. A hét elején pedig a miniszteri tárcák elosztásával kapcsolatban csaptak össze. Szinte rögtön ezután olyan hírek terjedtek el, hogy küszöbön áll a koalíciós tárgyalások megszakítása. Az alternatíva pedig az volt, hogy a két párt hét végi határidővel elássa a csatabárdot.

A kialakult válság elhárítása érdekében lépett közbe Van der Bellen elnök, aki először a néppárti elnököt, Christian Stockert, majd a Szabadságpárt vezetőjét és kancellárjelöltjét, Herbert Kicklt fogadta. Az államfő a két találkozóról nem tájékoztatott, ezzel szemben Kickl – aki előzetesen telefonon egyeztetett néppárti partnerével – a Facebookon közölte, hogy a koalíciós tárgyalások a viták ellenére folytatódnak. Nem sokkal később ezt Stocker is megerősítette.

Az ORF közszolgálati médium úgy értesült, hogy az egyeztetések mind a pártvezetők, mind a főtárgyalók között pénteken folytatódtak, de az alapvető nézeteltéréseket Van der Bellen közvetítése ellenére egyelőre nem sikerül áthidalni.

Ez vonatkozik a miniszteri tárcák elosztására, ami az elmúlt napok fő vitatémája volt. Az ÖVP ugyanis ragaszkodik a belügyminiszteri és a pénzügyminiszteri tárcához, amit Szabadságpárt mindeddig a leghatározottabban elutasított. Az ORF szerint a Néppárt kitart amellett is, hogy nagyobb beleszólása legyen "európai kérdésekbe", amelyekben jelentősen eltér a két párt álláspontja, de nincs konszenzus a média szerepével, illetve a Szabadságpárt által követelt bankilleték bevezetésével kapcsolatban sem.

Elemzők szerint a tárgyalások ugyan folytatódnak, de az elnöki közvetítés ellenére nincs garancia a sikerre. Annak ellenére sem, hogy az újabb koalíciós kudarcot és minden valószínűség szerint új választások kiírását Ausztria aligha engedhetné meg magának. A bizonytalanságot erősíti az ORF és a Kleine Zeitung értesülése arról, hogy Alexander Van der Bellen a hét végén Bécsben marad, noha hivatalos lett volna a Saalbachban zajló sívilágbajnokságra. A lapok szerint "nyilvánvalóan" a koalíciós tárgyalások miatt. Az elnöki hivatal megerősítette a programtörlést, de indokot nem közölt.

Címlapról ajánljuk
A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

Los Angelesben hónapokkal a tűzvész előtt a biztosítók a magas kockázat miatt felmondták az ingatlanok tűzkárbiztosítását. Kaliforniában hurrikánra nem lehet biztosítást kötni, megfizethetetlen lenne. E példákkal illusztrálta az InfoRádióban Szikszai József, a Generali kárrendezési igazgatója, milyen hatása van a klímaváltozásnak a biztosítási piacra.

A Liverpool elveszítette a Ligakupa döntőjét

A Liverpool – elsősorban gyenge támadójátéka miatt – 2-1-re kikapott a végig agresszíven, erőteljesen és gyorsan játszó Newcastle Unitedtől. Chiesa szépítő gólja túl későn esett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×