Infostart.hu
eur:
359.78
usd:
315.39
bux:
143471.05
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga
Video wall with small screens digital concept
Nyitókép: Vertigo3d/Getty Images

Új fejlemény a lengyel közmédia felszámolásának ügyében

Elutasította hétfőn a varsói kerületi bíróság Bartlomiej Sienkiewicz kulturális és örökségvédelmi miniszternek a közszolgálati rádiót (PR) és televíziót (TVP) működtető társaságok felszámolásáról szóló döntésének bejegyzését.

A miniszter december 27-én indított felszámolási eljárást a közmédiát működtető társaságok ellen. Ennek értelmében az említett társaságokat a felszámolással megbízott illetékesek irányítják.

A közmédia irányításában történt változtatások hivatalossá tételéhez viszont bírósági bejegyzés szükséges, és ezt utasította el hétfőn a bíróság.

A bejegyzést a bírói testület a lengyel alkotmánybíróság múlt heti, a közmédiát érintő döntésére hivatkozva utasította el. Kifogásolták azt is, hogy Sienkiewicz korábban formálisan a köztelevízió felügyelőtanácsának rendkívüli közgyűlésén döntött a TVP és a PR felszámolásáról. A közgyűlést azonban valójában nem hívta össze, hanem egyszemélyes összetételben, egyedül vett részt rajta. A döntéshez így nem járulhatott hozzá a sajtószabadság felett őrködő Országos Rádió- és Televíziótanács (KRRiT) képviselője sem - szól egy további bírósági kifogás.

Sienkiewicz hétfő délutáni sajtóértekezletén úgy nyilatkozott: a bírósági bejegyzés hiánya nincs hatással a felszámolás alatt lévő társaságok működésére. Bejelentette: panaszt nyújt be a bejegyzést elutasító döntés ellen, és a közmédia felszámolásával megbízott illetékesek a gazdasági törvényszék döntéséig változatlanul ellátják feladatukat.

„Ez nem csak egy jogi vita arról, hogy ki a felelős a televízióért. Ez a vita a lengyel közélet lényegéről szól” – jelentette ki Sienkiewicz. Úgy vélekedett, hogy a közmédia korábban egyetlen párt (a jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság) „eszköze” volt, amin változtatni kell.

A TVP-t működtető társaság felszámolásával megbízott Daniel Gorgosz hétfőn a televízió alkalmazottjaihoz intézett levelében azt írta: a TVP akár több hónapon keresztül is „jogi viták tárgya lehet”. Közölte: a jelenlegi vezetés „intenzív és hatékony” lépéseket tesz a televízió további működését lehetővé tevő pénzügyi források biztosítása érdekében.

Felidézte: Andrzej Duda elnök december végén megvétózta a televízió és a rádió számára 3 milliárd zloty (263 milliárd forint) költségvetési forrást előirányzó törvényt. „A társaság ezért rövid időn belül fizetésképtelenné válhat” – tette hozzá.

Az államfő decemberben azzal indokolta a költségvetési törvényt kiegészítő, a televízió és rádió finanszírozásáról is szóló jogszabály vétóját, hogy a kormány a közmédia átalakítása során „kirívó módon megsértette az alkotmányt”. Marcin Mastalerek, az államfő kabinetfőnöke január elején kijelentette: a vétó miatt Donald Tusk kormánya kénytelen lesz „rendszerszerűen rendezni” a közszolgálati média ügyét.

Címlapról ajánljuk

Lando Norris nyerte a Forma–1-es Magyar Nagydíjat

Norris csapattársa, Oscar Piastri váltóhiba miatt néhány körrel a befutó előtt a második helyről esett ki. A négyszeres világbajnok Max Verstappen végzett a második helyen. A vb-pontversenyt vezető Kimi Antonelli lett a harmadik, és 50 pontra növelte előnyét a pontversenyben.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Tisza-kormány: sorra jönnek a bejelentések, három településen volt időközi választás

Tisza-kormány: sorra jönnek a bejelentések, három településen volt időközi választás

A Tisza Párt frakciója Sonnevend Pált, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárát jelöli alkotmánybírónak Hende Csaba megüresedett helyére, a parlament pedig már hétfőn megválaszthatja a testület új tagját. Három településen tartottak ma időközi önkormányzati választást: Bárdudvarnokon és Bakócán polgármestert és képviselőket választottak, Békéscsabán pedig az új egyéni választókerületi képviselő személyéről szavaztak. Szeptembertől nyilvánosan is elérhetők lesznek az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések intézményi adatai, ezt Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter jelentette be. Megújul a Népliget és a Planetárium. Cikkünk folyamatosan frissül a Tisza-kormány döntéseivel vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×