Infostart.hu
eur:
363.02
usd:
313.75
bux:
150552.7
2026. augusztus 15. szombat Mária

Megválasztották az ENSZ BT öt új nem állandó tagját

Venezuela, Malajzia, Angola, Új-Zéland és Spanyolország lesz 2015. január elsejétől két évre az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagja. Spanyolország és Törökország között a harmadszori szavazás döntött.

Az ENSZ 193 tagú közgyűlése csütörtökön Venezuelát 181, Malajziát 187, Angolát 190, Új-Zélandot 145, Spanyolországot 132 szavazattal választotta meg az ENSZ BT új nem állandó tagjainak.

A BT 15 tagjából öt állandó tag - Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország - tíz pedig kétévenként cserélődik (évente öt új tagot választanak). A helyeket régiónként - Afrika, Latin-Amerika és a karibi térség, Ázsia és a nyugati nemzetek - osztják el, a régiók nevezik meg a jelöltjeiket.

Venezuela, Angola és Malajzia biztos befutónak számított, mert a régiójukból nem volt ellenjelölt a tagságra, míg Spanyolország, Törökország és Új-Zéland a nyugat-európai térség két helyére pályázott. A csendes-óceáni ország már az első fordulóban bejutott, míg a másik kettő között csak két újabb szavazás döntött a spanyolok javára. Törökország a három fordulóban 109, 73 és végül 60 szavazatot kapott.

Venezuela legutóbb - még Hugo Chávez elnöksége alatt - 2006-ban pályázott a BT-helyre, az akkori próbálkozását az Egyesült Államok megtorpedózta. A mostani elnök, Nicolás Maduro szoros kapcsolatot ápol a szíriai elnökkel, Bassár el-Aszaddal és Iránnal, továbbá Oroszországot támogatja az ukrán válság kapcsán. Ennek ellenére az Egyesült Államok most nem szólalt fel nyíltan Venezuela jelölése ellen.

A titkos szavazás miatt erőteljes lobbizás zajlott a háttérben az ENSZ-tagállamok meggyőzésére.

2007-ben Guatemala és Venezuela is pályázott a latin-amerikai helyre, azonban 47 szavazási forduló után sem sikerült győztest kihozni a közgyűlésben. Végül kompromisszumos jelöltként Panamát választották meg. Most, a szavazás eredményének ismeretében Nicolás Maduro venezuelai elnök kijelentette, hogy "ez Hugo Chávez győzelme volt, Chávez továbbra is csatákat nyer a világban".

A csütörtöki szavazás nyertesei 2015. január elsejétől 2016 végéig vesznek részt a BT munkájában. Ausztrália, Argentína, Luxemburg, Dél-Korea és Ruanda helyét veszik át. Öt másik ország - Chile, Csád, Jordánia, Litvánia és Nigéria - még egy évig nem állandó tag lesz.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: a Hamász lefegyverzésén múlik a gázai béke, de egy palesztin államnak a közeljövőben alig van realitása

Szakértő: a Hamász lefegyverzésén múlik a gázai béke, de egy palesztin államnak a közeljövőben alig van realitása

Donald Trump amerikai elnök július 30-án történelmi áttörésként jelentette be, hogy a Hamász és a Gázai–övezet valamennyi palesztin fegyveres csoportja beleegyezett a teljes fegyverletételbe. A folyamat azóta alig halad. Bár most úgy tűnik, hogy a Hamász hajlandó megtenni az első lépést, Izrael a belföldi választási kampány miatt húzza az időt.

Már az osztrákok is menekülnek a tűz elől

Tűz ütött ki pénteken egy kelet-ausztriai erdőségben, a közeli településről mintegy százötven embert kimenekítettek, mintegy 100 méternyire a lángoktól - jelentette az ORF.
inforadio
ARÉNA
2026.08.17. hétfő, 18:00
Baranya Sándor
egyetemi docens, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék vezetője
Egyetlen éjjel alatt darálták be az orosz flottát, kulcsfontosságú területen ajánlott tűzszünetet Ukrajna - Híreink az orosz-ukrán háborúból pénteken

Egyetlen éjjel alatt darálták be az orosz flottát, kulcsfontosságú területen ajánlott tűzszünetet Ukrajna - Híreink az orosz-ukrán háborúból pénteken

Nyilvánosságot látó felvételek alapján az ukrán fegyveres erők augusztus 12-13 között több orosz hadihajót - köztük a Fekete-tengeri Flotta jelenlegi zászlóshajóját - is megrongáltak Novorosszijszk kikötőjében. Mindeközben folytatódik a két harcoló fél között egymás gabonaszállítmányainak támadása, melyre Volodimir Zelenszkij ukrán elnök most tűzszünetet ajánlott. A fronton az orosz és az ukrán erők is területszerzésekről tesznek jelentéseket. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×